Gallery post cover photoМастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДоксНа два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ се најавуваат две, многу значајни програмски содржини.
Gallery post cover photoHERBALIFE NUTRITION ЈА ЛАНСИРА ИНИЦИЈАТИВАТА „NUTRITION FOR ZERO HUNGER“ СО КОЈА ЗАЛОЖУВА 2 МИЛИОНИ УСД ЗА ДА ПОМОГНЕ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ГЛАД НА ГЛОБАЛНО НИВОКомпанијата го објавува партнерството со организацијата „Feed the children“, глобален шампион за да нема веќе гладни деца
Gallery post cover photoПаметен избор – паметна исхранаИзминатиов месец се случија разни интересни настани низ градот, а посебен белег оставија низата активности на компанијата Herbalie Nutrition.
Gallery post cover photoБезалкохолен Bloody Mary коктелБезалкохолниот Bloody Mary коктел е одличен поради своето антиоксидантско дејство, а Вива сокот од домати без конзерванси и адитиви е совршен избор за правење на овој коктел. Доколку го конзумирате ов...
Gallery post cover photo5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербатаНе им верувате на self help книгите, а сепак ви треба нешто што ќе ве поттикне да се чувствувате добро во врска со себеси? Одговорот може да го најдете во музиката.
Gallery post cover photoКои вежби треба да ги избегнувате за време на бременостaВежбањето за време на бременоста е од витално значење за да останете активни и го одржувате вашето здравје и здравјето на бебето, но постојат вежби кои мора да ги избегнувате за да не му наштетите на ...
Gallery post cover photoOдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начинМногу фактори можат да влијаат на пореметување на вагиналната флора. Стресниот начин на живот, слабиот имунитет или пак некои надворешни влијанија се едни од можните причините за проблеми во интимните...

Богати и размазени кучиња на Instagram

На Instagram покрај мали богати деца кои живеат речиси совршен живот, можат да се најдат и богати кучиња ...
Богати и размазени кучиња на Instagram (фото)

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски
Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио (фото)

Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца

Имате време да ги подготвите сите потребни работи, а ние со нетрпение очекуваме да ги видиме фотографиите...
Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца (фото)

Работи во кои верувате, а не се точни!

Предрасуди, бабини верувања и верувања во кои луѓето биле принудени да веруваат затоа што немале друг или...
Работи во кои верувате, а не се точни! (фото)

Диета Weight Watchers

Во месецот на диети на Ladybook, одбројувањето конечно го донесе и првото место од мноштвото диети кои ги...
Диета Weight Watchers (фото)

Прошетајте низ куќата од „American Horror Story"

Морничавата куќа од првата сезона на „American Horror Story” конечно е продадена за 3.2 милиони долари. И...
Прошетајте низ куќата од „American Horror Story" (фото)

Spark solution диета

Оваа избалансирана диета ќе ви донесе виток изглед на телото и оптимално здравје на организмот. Веќе по с...
Spark solution диета (фото)

10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба

Дали вашата спална соба е катчето каде што можете да се опуштите, релаксирате и мирно спиете по напорниот...
10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба (фото)

Омилени аксесоари за пролет 2019

Мачкасти очила, впечатливи обетки и црни беретки, беа дел од ланскиот тренд. Оваа година, трендсетерите о...

Модни трикови што секоја девојка треба да ги знае

Комбинации со проѕирна блуза

Мрсна коса, а вие се брзате?!

На сите некогаш во животот нѝ се случува да имаме непредвиден состанок и да немаме време да ја измиеме ко...

Како да ја забавите појавата на бели влакна

3 прашања кои треба да се запрашате пред да направите голема промена со својата коса

Диета Weight Watchers

Во месецот на диети на Ladybook, одбројувањето конечно го донесе и првото место од мноштвото диети кои ги...

Spark solution диета

Како секогаш да мирисате убаво

Коктел афродизијак "All Mixed Up"

Никогаш не сме замислувале дека склоп на вакви пијалаци со додаток на босилек може да ја зголеми привлечн...

Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Прошетајте низ куќата од „American Horror Story"

Морничавата куќа од првата сезона на „American Horror Story” конечно е продадена за 3.2 милиони долари. И...

10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба

Доделени наградите на 10. Македокс

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com