КУЛТУРА

La Refuge - лежалка од соништата

Оваа лежалка е дизајнирана од парискиот дизајнер Марк Анже. Таа била изложена во просториите за рачни изр...
La Refuge - лежалка од соништата (фото)

Основна зимска нега на домашните билки

Во текот на зимата треба да водите грижа за потребите на билките за природна светлина и свеж воздух, биде...
Основна зимска нега на домашните билки (фото)

La Digue, Сејшели - рајот е на Земјата!

На далечните Сејшелски Острови, се простира остров долг 3 милји, чија убавина привлекува туристи од целио...
La Digue, Сејшели - рајот е на Земјата! (фото)

11 чудни работи кои не сте ги знаеле за The Beatles

The Beatles им се добро познати на луѓе од 7 до 77 години. Тие се првиот рокенрол бенд кој се здобил со с...
11 чудни работи кои не сте ги знаеле за The Beatles (фото)

10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба

Дали вашата спална соба е катчето каде што можете да се опуштите, релаксирате и мирно спиете по напорниот...
10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба (фото)

Откријте кој негативец од Дизни цртаните сте според вашиот хороскопски знак

Без разлика колку години имате, мора да признаете дека Дизни цртаните засекогаш ќе останат вашите омилени...
Откријте кој негативец од Дизни цртаните сте според вашиот хороскопски знак (фото)

Неверојатна уметност направена со шминкa

Артистот Hong Yi користи шминка како алатка за цртање на неговите невообичаени декоративни цртежи. Таа им...

Прошетајте низ куќата од „American Horror Story"

10 трикови со боја кои ќе ви го освежат домот

5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата

Не им верувате на self help книгите, а сепак ви треба нешто што ќе ве поттикне да се чувствувате добро во...

7 работи што не сте ги знаеле за Game of Thrones

Филмови кои се базирани на вистинска приказна

Доделени наградите на 10. Македокс

Светлината зрачеше од филмското платно, формирајќи приказни за луѓе и места кои досега не сме ги запознал...

THE CUBE ESCAPE ROOM СО НОВА СОБА: THE EVIL MANSION

Ликовната критика денес | годишен симпозиум на AICA Македонија

Светските политичари во улога на негативците од Дизни

Oвие генијални илустрации на кои познатите светски политичари се претставени како негативци од анимиранит...

Најлошите фустани за деверици

Фотографии кои докажуваат колку е „тежок“ животот на жените

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com