МУЗИКА & ФИЛМ

5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата

Не им верувате на self help книгите, а сепак ви треба нешто што ќе ве поттикне да се чувствувате добро во...
5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата (фото)

7 работи што не сте ги знаеле за Game of Thrones

Ако сте фан на серијата Game of Thrones сигурно ќе ве заинтересираат овие 7 работи кои не сте ги знаеле.
7 работи што не сте ги знаеле за Game of Thrones (фото)

Филмови кои се базирани на вистинска приказна

Филмовите се секогаш поубави кога се базирани на вистинска приказна.
Филмови кои се базирани на вистинска приказна (фото)

MTV емисии со кои бевме опседнати

Погледнете ја листата на емисии кои беа актуелни крајот на 90тите и почетокот на 2000тите години
MTV емисии со кои бевме опседнати (фото)

10 песни кои би звучеле поразлично доколку не би биле одбиени од овие пејачи

Сепак голем дел од светските хитови не биле првично планирани за пејачите кои што ги прославиле, туку за ...
10 песни кои би звучеле поразлично доколку не би биле одбиени од овие пејачи (фото)

Филмски постери со очигледни фотошоп грешки

Блокбастери кои си дозволиле катастрофални фотошоп грешки
Филмски постери со очигледни фотошоп грешки (фото)

Игра на тронови: слики што не сте ги виделе досега

Ве известуваме дека повеќето од сликите не биле објавени до сега.
Игра на тронови: слики што не сте ги виделе досега (фото)

9 филмови кои заработиле помалку од $400 на американскиот бокс офис

Погледнете ја листата на филмови кои маат заработено помалку од 400 долари
9 филмови кои заработиле помалку од $400 на американскиот бокс офис (фото)

Netflix: Погледнете го првиот трејлер за "Dumpling" со Џенифер Анистон

Ако ви треба ново нешто денес денес, Netflix е тука за вас. Стриминг гигантот само што го објави првиот о...
Netflix: Погледнете го првиот трејлер за "Dumpling" со Џенифер Анистон (фото)

„Orange is the new black“ може да добие продолжение

„Orange is the new black“ завршува со претстојната седма сезона, но излегува дека можеби не е последното ...
„Orange is the new black“ може да добие продолжение (фото)

Spice Girls рушат рекорди во продажбата на билети за претстојната турнеја

Милиони луѓе се обиделе да купат билети за турнејата на Spice Girls кога влегоа во продажба на 10 ноември...
Spice Girls рушат рекорди во продажбата на билети за претстојната турнеја (фото)

15 факти за серијата „The Big Bang Theory” кои ни најголемите фанови не ги знаат

Навистина е тешко да поверуваме дека првата епизода од оваа позната серија за прв пат беше емитувана во д...
15 факти за серијата „The Big Bang Theory” кои ни најголемите фанови не ги знаат (фото)

Нов филм на Дизни: погледнете го првиот трејлер за „Аладин“

За 2019 година е најавена премиерата за филмот „Аладин“, а сега можете да го погледнете првиот трејлер.
Нов филм на Дизни: погледнете го првиот трејлер за „Аладин“ (фото)

11 најдобри хорор филмови за месец октомври кои можете да ги гледате на Netflix

Имајќи предвид дека октомври е месец на хоророт, погледнете ја во прилог листата на стари и нови хорор фи...
11 најдобри хорор филмови за месец октомври кои можете да ги гледате на Netflix (фото)

Предлог филмови за септемвриските денови

Кога надвор е облачно и врнежливо, се што сакате да направите е да останете дома, под топла покривка и да...
Предлог филмови за септемвриските денови (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com