МУЗИКА & ФИЛМ

Ќе се снима трето продолжение на филмот „Сексот и градот“

Одлична новост за сите обожаватели на Кери, Саманта, Миранда и Шарлот, бидејќи конечно модата, коктелите ...
Ќе се снима трето продолжение на филмот „Сексот и градот“ (фото)

Почина музичката легенда Џорџ Мајкл

Познатиот 53-годишен поп-пејач, почина во неговиот дом во Англија, но деталите за неговата смрт се уште н...
Почина музичката легенда Џорџ Мајкл (фото)

Како глумците од „Love Actually“ изгледаат денеска

„Love Actually“ е еден од најубавите романтични и Божиќни филмови, а дали ви се верува дека поминаа дури ...
Како глумците од „Love Actually“ изгледаат денеска (фото)

15 работи кои не сте ги знаеле за неверојатниот Мајкл Бубле

Канадскиот заводник, Мајкл Бубле е познат по својот Божиќен албум кој е компилација од најубавите празнич...
15 работи кои не сте ги знаеле за неверојатниот Мајкл Бубле (фото)

Стиви Вондер и Аријана Гранде со ново музичко видео за песната „Faith“

Во вторникот, Стиви Вондер го објави новото музичко видео за песната Faith, којашто е снимена за новиот а...
Стиви Вондер и Аријана Гранде со ново музичко видео за песната „Faith“ (фото)

15 филмови за празнично расположение

Иако празниците се уште не се пристигнати, тоа не е причина да не уживате во празничната атмсофера. Покра...
15 филмови за празнично расположение (фото)

Славните ѕвезди во Божиќното видео на Џими Фелон

По повод Божиќните празници познатиот водител Џими Фелон реши да направи интересно Божиќно видео, заедно ...
Славните ѕвезди во Божиќното видео на Џими Фелон (фото)

Рајан Гослинг со нова главна улога во филмот „Blade Runner 2049“

Обајвен е новиот трејлер на научно-фантастичниот филм Blade Runner 2049, каде главните улоги ќе ги играат...
Рајан Гослинг со нова главна улога во филмот „Blade Runner 2049“ (фото)

Џулија Робертс во нова телевизиска серија

Џулија Робертс досега се има појавено во некои од познатите телевизиски серии како Friends и Law & Order,...
Џулија Робертс во нова телевизиска серија (фото)

Кои биле првите улоги на познатите холивудски ѕвезди

Повеќето од холивудските ѕвезди можат да се пофалат со голем број на добиени филмски награди, благодарени...
Кои биле првите улоги на познатите холивудски ѕвезди (фото)

Џенифер Лопез и Роберто Карлос со нова балада на португалски јазик

Слушнете го првиот дует на 47-годишната Џенифер Лопез со 75-годишниот Роберто Карлос.
Џенифер Лопез и Роберто Карлос со нова балада на португалски јазик (фото)

Првиот трејлер за третото продолжение на „Despicable Me“

Despicable Me е еден од најомилените филмови, не само на децата туку и на возрасните, а сега сите обожава...
Првиот трејлер за третото продолжение на „Despicable Me“ (фото)

Погледнете го новиот трејлер за „Fifty Shades Darker“

Објавен е најновиот трејлер за Fifty Shades Darker, во кој се споделени повеќе секси сцени од продолжение...
Погледнете го новиот трејлер за „Fifty Shades Darker“ (фото)

Објавени номинациите за Златен Глобус 2017

Листата со номинациите за Златен Глобус 2017 конечно е објавена, па затоа погледнете ја и навивајте за ва...
Објавени номинациите за Златен Глобус 2017 (фото)

15 филмови кои мора да ги гледате во 2017

Доколку сте љубители на филмовите, оваа листа дефинитивно ќе предизвика возбуда.
15 филмови кои мора да ги гледате во 2017 (фото)

Најгледани музички видеа во 2016 година

Сигурно веќе претпоставувате кои музички видеа спаѓаат во листата на најгледаните музички видеа во 2016, ...
Најгледани музички видеа во 2016 година (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com