МУЗИКА & ФИЛМ

20 Филмски грешки кои сигурно ќе ве насмеат

Филмските критичари освен што се занимаваат со сериозни филмски критики, исто така пробуваат да најдат не...
20 Филмски грешки кои сигурно ќе ве насмеат (фото)

Како изгледаат денес децата од култните хорор филмови?!

Дали се сеќавате на децата од култните хорор филмови како: „The Omen“, „The Exorcist“ или „The Ring“? Вер...
Како изгледаат денес децата од култните хорор филмови?! (фото)

10 најдобри филмови режирани од жени

Мажите секогаш зборуваат дека ние жените не можеме да направиме нешто квалитетно. Овие 10 филмови ја поби...
10 најдобри филмови режирани од жени (фото)

Топ 10 техно-хорор филмови

Луѓето се преплашени од брзината на напредокот на технологијата низ вековите. Долго време пред сатанските...
Топ 10 техно-хорор филмови (фото)

Топ 10 уметнички - интернационални филмови

Можеби не е уште толку забележително, но полека ни стануваат здодевни американските филмови на кои сите м...
Топ 10 уметнички - интернационални филмови (фото)

Кога тесктовите на Бијонсе би биле мотивациски постери

Песните на Бијонсе имаат прилично добри добри изреки, а кога ќе се извадат од контекст можат да бидат инт...
Кога тесктовите на Бијонсе би биле мотивациски постери (фото)

Познатите рок ѕвезди некогаш и сега

Можеби не сте љубител на рок музиката но сигурно ќе ги препознаете овие рок ѕвезди! Исто така сигурно сте...
Познатите рок ѕвезди некогаш и сега (фото)

Нов филм за животот на Бритни Спирс

Да, вистина е! Наскоро целиот живот на Бритни Спирс ќе биде претставен во филм, кој ќе излезе во 2017 год...
Нов филм за животот на Бритни Спирс (фото)

Како помина премиерата на филмот „Бебето на Бриџит Џоунс“

По навистина догло време Рене Зелвагер се врати на црвениот тепих! Вчера во Лондон се случи премиерата на...
Како помина премиерата на филмот „Бебето на Бриџит Џоунс“ (фото)

Сиа и танчерката Меди Зиглер со ново видео

Сиа Фурлер, познатата австралиска пејачка чии песни станаа огромни хитови, денеска го објави своето ново ...
Сиа и танчерката Меди Зиглер со ново видео (фото)

Деми Ловато ја препеа „When We Were Young“ на Адел

Деми Ловато мошне добро ја препеа моќната балада на Адел „When We Were Young“ во Кливленд, Охајо. Погледн...
Деми Ловато ја препеа „When We Were Young“ на Адел (фото)

7 документарни серии за проширување на видиците

Бидете искрени и признајте дека кога ќе решите вашето слободно време да го поминете пред телевизор или ко...
7 документарни серии за проширување на видиците (фото)

Бијонсе го прослави својот роденден со специјален подарок за обожавателите

Кралицата на поп-музиката вчера, на 4. септември, го прослави својот 35. роденден и токму ова беше причин...
Бијонсе го прослави својот роденден со специјален подарок за обожавателите (фото)

15 актерки кои ја жртвуваа својата убавина за филмска улога

Со цел да создадат силна физичка и емотивна поврзаност со ликот кој го глумат, голем дел од најпознатите ...
15 актерки кои ја жртвуваа својата убавина за филмска улога (фото)

Погледнете го вториот трејлер за новиот филм на Рајан Гослинг и Ема Стоун

Сигурно со нетрпение ја очекувате новата романтична драма каде што повторно заедно ќе се појават Рајан Го...
Погледнете го вториот трејлер за новиот филм на Рајан Гослинг и Ема Стоун (фото)

Позади камерите за време на снимањето на новиот албум на Бијонсе

Изгледа ништо не може целосно да ја задоволи за кралицата на поп-музиката! Кратко време по објавувањето н...
Позади камерите за време на снимањето на новиот албум на Бијонсе (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com