МУЗИКА & ФИЛМ

Звуците на клавинова во хотел „Руссиа“

Тимот на хотел „Руссиа“ e препознатлив по својата постојана иновативност и посветеност на нови идеи како ...
Звуците на клавинова во хотел „Руссиа“ (фото)

Лејди Гага главна улога во филмот на Бредли Купер

Бредли Купер ќе режира нова верзија на филмот A Star IS Born, каде што тој ќе ја игра главната улога на ф...
Лејди Гага главна улога во филмот на Бредли Купер (фото)

Бритни Спирс повторно со настап на MTV Музичките награди

Доделувањето на MTV Видео Музичките Награди ќе се одржи на крајот од овој месец, а Бритни Спирс повторно ...
Бритни Спирс повторно со настап на MTV Музичките награди (фото)

Романтични филмови за комплицирани љубовни врски

Романтичните филмови се омилениот жанр на поголемиот дел од девојките и без разлика колку такви филмови т...
Романтични филмови за комплицирани љубовни врски (фото)

Машка верзија на спотот на песната M.I.L.F.$

Минатиот месец, Ферги го објави видеото за нејзината песна M.I.L.F.$, каде што се појави омилените холиву...
Машка верзија на спотот на песната M.I.L.F.$ (фото)

Бритни Спирс со ново видео за песната Make me

Конечно искочи видео спот за новата песна на Make me, каде што таа повторно ни го покажува нејзиниот секс...
Бритни Спирс со ново видео за песната Make me (фото)

Филмови кои треба да ги гледа секојa девојка барем еднаш во животот

Доколку ги изгледате филмовите од оваа листа ќе извлечете навистина голема поука и ќе научите важни живот...
Филмови кои треба да ги гледа секојa девојка барем еднаш во животот (фото)

Како изгледале поп-ѕвездите кога биле деца

Нивните песни сè уште се на врвот на топ листите, а нивните концерти ширум светот се посетувани од м...
Како изгледале поп-ѕвездите кога биле деца (фото)

Комичарот Џими Фелон ќе ги води филмските награди Златен Глобус 2017

Во вторникот на 2 август беше објавено дека водител на 74. издание на филмските награди Златен Глобус ќе...
Комичарот Џими Фелон ќе ги води филмските награди Златен Глобус 2017 (фото)

Ријана неочекувано се појави на концертот на Дрејк

Дрејк досега неколкупати неочекувано се појави на концертите на Ријана, со цел да ја изненади, па време б...
Ријана неочекувано се појави на концертот на Дрејк (фото)

Поп-ѕвездите некогаш и сега

Се сеќавате ли како изгледаа вашите омилени поп-ѕвезди во 2000-тите години? Овие фотографии ќе ве потсета...
Поп-ѕвездите некогаш и сега (фото)

Бијонсе номинирана во скоро секоја категорија на MTV VMA 2016

MTV Видео Музичките Награди оваа година ќе се одржат на 28 август, а според бројот на номинации фаворит е...
Бијонсе номинирана во скоро секоја категорија на MTV VMA 2016 (фото)

Џастин Бибер со нов летен хит

Најновиот сингл на Џастин Бибер излезе во вистинско време, да не разлади кога летото е во полн ек. Поглед...
Џастин Бибер со нов летен хит (фото)

Неверојатна преработка на новите песни на Бијонсе подобри од оригиналот

Ова 12-минутно видео е компилација на новите песни на Бијонсе, каде што главна улога е Miss Shalae, која ...
Неверојатна преработка на новите песни на Бијонсе подобри од оригиналот (фото)

Џастин Тимберлејк открива колку бил важен Боуви за неговата кариера

Незапирливиот крал на поп музиката Џастин Тимерлејк открива колку бил важен Дејвид Боуви за неговата музи...
Џастин Тимберлејк открива колку бил важен Боуви за неговата кариера (фото)

Новата песна на Кети Пери химна на Олимписките игри во Рио

Кети Пери конечно по две години сними нова песна и тоа химна за Олимписките игри 2016 кои ќе се одржат во...
Новата песна на Кети Пери химна на Олимписките игри во Рио (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com