МУЗИКА & ФИЛМ

Бритни Спирс со нов сингл

Поп-ѕвездата Бритни Спирс конечно ги израдува своите фанови со нов сингл.
Бритни Спирс со нов сингл (фото)

Неодоливиот Рајан Гослинг повторно со Ема Стоун во нова романтична драма

Рајан Гослинг и Ема Стоун повторно ќе се појават заедно на филмското платно, во новата романтична драма L...
Неодоливиот Рајан Гослинг повторно со Ема Стоун во нова романтична драма (фото)

Нови поп албуми најавени за до крајот на 2016

Досега во 2016 година бевме сведоци на многу нови поп албуми кои со нетрпение ги очекувавме како на приме...
Нови поп албуми најавени за до крајот на 2016 (фото)

Адам Ламберт со нов спот за песната Welcome To The Show

И покрај тоа што Победникот на Американскиот идол, Адам Ламберт во последно време е премногу зафатен, тој...
Адам Ламберт со нов спот за песната Welcome To The Show (фото)

Познати секси мајки во новиот спот на Ферги - „M.I.L.F. $“

Во спотот за својот најнов сингл M.I.L.F. $, Ферги се појавува со секси мајките Ким Кардашијан, Сиара, Кр...
Познати секси мајки во новиот спот на Ферги - „M.I.L.F. $“ (фото)

Нов трејлер за „Бебето на Бриџит Џоунс“

Долгоочекуваното трето продолжение на легендарната Бриџит Џоунс е сè поблиску. Филмската екипа на „Бебето...
Нов трејлер за „Бебето на Бриџит Џоунс“ (фото)

„Sledgehammer“ - новата песна на Ријана за филмот „Star Trek Beyond“

Ријана го објави својот најнов сингл. Музичкото дело Sledgehammer ќе биде дел од саундтракот за филмот St...
„Sledgehammer“ - новата песна на Ријана за филмот „Star Trek Beyond“ (фото)

Ѕвездите од Star Wars некогаш и сега

Пред речиси 40 години излезе првиот филм „Star Wars“, а оттогаш беа снимени уште шест продолженија. Погле...
Ѕвездите од Star Wars некогаш и сега (фото)

Серена Вилијамс ги покажа облините во новиот спот на Бијонсе

Пред два месеци Бијонсе го издаде новиот албум „Lemonade“, а вчера конечно излезе видео спотот за хитот „...
Серена Вилијамс ги покажа облините во новиот спот на Бијонсе (фото)

Game of Thrones: Вистинските глумци и нивните каскадери

Извинете што ќе ви ги срушиме сите фантазии кои некогаш сте ги имале за популарната серија Game of Throne...
Game of Thrones: Вистинските глумци и нивните каскадери (фото)

Џастин Бибер разголен во новиот спот

22-годишниот пејач го објави својот нов спот за песната Company, со кој на своите фанови им покажува дел ...
Џастин Бибер разголен во новиот спот (фото)

Селена Гомез со нов спот за "Kill Em With Kindness"

Селена Гомез објави ново видео за својата песна "Kill Em With Kindness".
Селена Гомез со нов спот за "Kill Em With Kindness" (фото)

По 30 години повторно настапија заедно

Членовите на најпознатата група Abba повторно се собраа, прославувајќи 50 години од нивното запознавање.
По 30 години повторно настапија заедно (фото)

Роби Вилијамс и Кајли Миног со нов дует

Месецов Роби Вилијамс го најави неговиот 11. студио албум, нагласувајќи дека песната којашто ќе ја изведа...
Роби Вилијамс и Кајли Миног со нов дует (фото)

10 песни кои ќе ве натераат да станете од кревет

Секое утро истата песна. Алармот ѕвони, а вие би сакале да си поспиете уште некоја минута. Пет стискања н...
10 песни кои ќе ве натераат да станете од кревет (фото)

Песни кои совршено објаснуваат што значи да се биде жена

Не секоја песна напишана од жена ја објаснуваат женската перспектива на светот, но на страна од мажите ко...
Песни кои совршено објаснуваат што значи да се биде жена (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com