МУЗИКА & ФИЛМ

5 култни научно фантастични филмови

Научно-фантастичните филмови се интересни и можат да ги прошират вашите хоризонти и начин на размислување...
5 култни научно фантастични филмови (фото)

Почина музичката легенда Принц

Познатиот музичар, артист и композитор почина на 57-годишна возраст во своето музичко студио.
Почина музичката легенда Принц (фото)

Пинк со нов сингл по три години

Конечно е тука! Пинк го објави својот нов сингл кој ќе биде дел од второто продолжение на „Алиса во земја...
Пинк со нов сингл по три години (фото)

Погледнете го новиот трејлер за "Suicide Squad"

Во овој трејлер дознаваме која е причината за создавање на овој специјален одред негативци - дали тие се ...
Погледнете го новиот трејлер за "Suicide Squad" (фото)

Ријана со ново екстремно жешко видео за "Kiss It Better"

Следниот сингл од новиот албум на Ријана, "Anti", е "Kiss It Better", кој доаѓа со екстремно жешко видео.
Ријана со ново екстремно жешко видео за "Kiss It Better" (фото)

Уште еден трејлер за 6. сезона на "Game of Thrones"

„Дали се плашиш? И треба. Сега си во големата игра. А големата игра е ужасна.“
Уште еден трејлер за 6. сезона на "Game of Thrones" (фото)

Адел им оддаде почит на жртвите на Брисел со овој неверојатен настап

Вечерта после нападите во Брисел, Адел им оддаде почит на жртвите со оваа неверојатна изведба на "Make Yo...
Адел им оддаде почит на жртвите на Брисел со овој неверојатен настап (фото)

Погледнете го првиот трејлер за новото продолжение на Бриџит Џоунс

Првиот трејлер за „Бебето на Бриџит Џоунс“ е конечно тука, заедно со Рене Зелвегер, Колин Фирт, Патрик Де...
Погледнете го првиот трејлер за новото продолжение на Бриџит Џоунс (фото)

По 10 години Гвен Стефани го претстави новиот албум "This Is What The Truth Feels Like"!

На албумот се најдоа и претходно објавените синглови “Used To Love You” и “Make Me Like You” чиј видео за...
По 10 години Гвен Стефани го претстави новиот албум "This Is What The Truth Feels Like"! (фото)

Меди Зиглер повторно во новото видео на Сиа!

Во новото видео за "Cheap Thrills", Сиа повторно соработува со 13-годишната неверојатна танчарка, Меди Зи...
Меди Зиглер повторно во новото видео на Сиа! (фото)

Блејк Лајвли се бори со ајкула во првиот трејлер за "The Shallows"

Блејк Лајвли е сама, повредена и заробена на карпа сред морето - додека околу нејзе кружи ајкула!
Блејк Лајвли се бори со ајкула во првиот трејлер за "The Shallows" (фото)

13 хип-хоп песни кои ќе ве охрабрат, инспирираат и едуцираат

Инспирирајте се од овие стихови кои ја истакнуваат важноста на жената во културата и животот. Мажи, не за...
13 хип-хоп песни кои ќе ве охрабрат, инспирираат и едуцираат (фото)

Култните филмови и серии пред и по визуелните ефекти

Сите сме свесни за постоењето на специјални ефекти, но дали можете да си замислите како ќе изгледаат култ...
Култните филмови и серии пред и по визуелните ефекти (фото)

16 филмови со најдобри краеви

Крајот честопати знае да разочара, но не и со овие 16 филмови, кои ќе ве направат задоволни, но и ќе ве н...
16 филмови со најдобри краеви (фото)

Конечно! Финалниот трејлер за 6. сезона на Game of Thrones и што дознаваме од него

После бројните тизери и фотографии финалниот трејлер за шестата сезона од серијата Game of Thrones конечн...
Конечно! Финалниот трејлер за 6. сезона на Game of Thrones и што дознаваме од него (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com