МУЗИКА & ФИЛМ

Најдобра музика од филм на сите времиња

Многу често добрите филмови одат рака под рака со добар саундтрак. Веб страницата NME има направено одлич...
Најдобра музика од филм на сите времиња (фото)

Колку славните наликуваат на вистинските личности кои ги толкуваат?

Во сезона на Оскаровски филмови имаме прилика да погледнеме повеќе биографски филмови, адаптирани според ...
Колку славните наликуваат на вистинските личности кои ги толкуваат? (фото)

Оскари 2016: 10 најважни моменти

Престижните награди Оскар 2016 завршија, и иако поминаа прилично очекувано, беа крунисани со неколку важн...
Оскари 2016: 10 најважни моменти (фото)

Сите добитници на Оскар 2016

Во Долби театарот во Лос Анџелес вчеравечер се одржа 88. доделување на најпрестижнити филмски награди (бе...
Сите добитници на Оскар 2016 (фото)

Најдобрите модни моменти од филмовите номинирани за Оскар

Црвениот тепих не е единственото место кое ќе ве воодушеви со модни комбинации. Тука се и самите филмови ...
Најдобрите модни моменти од филмовите номинирани за Оскар (фото)

20 најдобри филмови според Тарантино

Дали филмовите на Тарантино ви се омилени? Тогаш, погледнете кои се омилените филмови на Тарантино!
20 најдобри филмови според Тарантино (фото)

Злобни оскаровски твитови

Пристигна уште едно издание од „Славните читаат зболни твитови!“ Бидејќи Оскарите се за само неколку дена...
Злобни оскаровски твитови (фото)

Брутално искрен трејлер за Оскарите

Оскарите оваа година повторно добија остри критики поради исклученоста на малцинствата, но тоа не значи д...
Брутално искрен трејлер за Оскарите (фото)

Погледнете го второтo видео за хитот на Ријана и Дрејк - "Work"

По многу задевање на Твитер, долго очекувано видео за песната "Work" на Ријана и Дрејк конечно пристигна,...
Погледнете го второтo видео за хитот на Ријана и Дрејк - "Work" (фото)

Сите добитници на Оскар за специјални ефекти во едно видео

Оскаровското лудило дефинитивно започна, па во оваа недела дена веројатно ќе видиме многу листи и видеа п...
Сите добитници на Оскар за специјални ефекти во едно видео (фото)

Почина Лепша Пиперковска – основоположник на македонската пијанистичка педагогија

На 20 февруари 2016 година, во својата 83 година почина Лепша Пиперковска, основоположникот на македонска...
Почина Лепша Пиперковска – основоположник на македонската пијанистичка педагогија (фото)

Што сè видовме на Греми 2016та!

Лос Анџелес вчера беше градот каде се одвиваа главните настани и кој ги собра најдобрите музички имиња на...
Што сè видовме на Греми 2016та! (фото)

20 апсолутно ужасни роматични комедии

Совршената роматична комедија - како When Harry Met Sally или The Apartment, е супер за гледање. Хемијата...
20 апсолутно ужасни роматични комедии (фото)

Цели 76 години од првиот цртан филм „Том и Џери“

Омилените ликови од детството, неуморните Том и Џери денес полнат 76 години! Цртаниот филм докажа дека иг...
Цели 76 години од првиот цртан филм „Том и Џери“ (фото)

Новиот албум на Дубиоза бесплатен за сите!

Речиси три години по последниот албум, Дубиоза Колектив го објавија седмиот студиски албум “Happy Machine...
Новиот албум на Дубиоза бесплатен за сите! (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com