МУЗИКА & ФИЛМ

10 музичарки кои заслужуваат да бидат во куќата на рок'ен'рол легендите

Иако постојат доста машки изведувачи и машки групи кои необјасниво не се во Куќата на рок'ен'рол легендит...
10 музичарки кои заслужуваат да бидат во куќата на рок'ен'рол легендите (фото)

Фотографии од детството на познатите рокенрол ѕвезди

Ги знаеме како ексцентрични, храбри и авангардни богови на музиката. Но, не изгледале вака отсекогаш - на...
Фотографии од детството на познатите рокенрол ѕвезди (фото)

Бијонсе како боливудска актерка во новото видео на Coldplay

Токму пред заедничкиот настап на Супербол на 7. фебруари, Coldplay и Бијонсе го објавија видеото за нивна...
Бијонсе како боливудска актерка во новото видео на Coldplay (фото)

Кевин Спејси во улога на мачка во филмот Nine Lives

Кевин Спејси има одиграно најразлични улоги во неговата кариера, од похотен педофил во American Beauty, с...
Кевин Спејси во улога на мачка во филмот Nine Lives (фото)

Слушнете ја новата песна на Ријана и Дрејк - "Work"

Вонредна состојба во светот на поп музиката: Новата Ријана е тука! Во пресрет на новиот албум "Anti", Риј...
Слушнете ја новата песна на Ријана и Дрејк - "Work" (фото)

10 филмови кои во реалниот живот завршуваат поинаку

Кога филмовите се базирани на вистинска приказна, речиси секој филмоман знае дека студијата никогаш немал...
10 филмови кои во реалниот живот завршуваат поинаку (фото)

Како реагираат децата кога ќе ја чујат Адел

Веројатно (со право) сметате дека Адел е една од најдобрите пејачки во моментов, со прекрасен продорен гл...
Како реагираат децата кога ќе ја чујат Адел (фото)

Постхумно објавена нова песна и видео на Тоше Проески

Еден ден пред роденденот на нашиот незаборавен Тоше Проески, вчера премиерно беше објавено видеото за пес...
Постхумно објавена нова песна и видео на Тоше Проески (фото)

Искрени постери за популарните филмови

Како реакција на номинациите на Оскар, страницата CollegeHumor објави серија на лажни постери за холивудс...
Искрени постери за популарните филмови (фото)

Во 2016 гледајте „женски“ филмови

Поголемиот дел од луѓето ќе се подзамислат ако им речете да набројат неколку филмски режисерки. Веројатно...
Во 2016 гледајте „женски“ филмови (фото)

Утринава почина диџеј Бабура

Љупчо Петревски, познат како диџеј Бабура, утринава почина по кратко боледување. Со своите 44 години ќе о...
Утринава почина диџеј Бабура (фото)

Новиот трејлер за "Suicide Squad" ги собра најлошите херои досега видени

Лоши момци, експлозии, "Bohemian Rhapsody" на Queen, „најлошите херои што некогаш живееле“ (на филмското ...
Новиот трејлер за "Suicide Squad" ги собра најлошите херои досега видени (фото)

Акробатки танцуваат на мегапопуларната "Sorry" на Џастин Бибер на ховерборди

Многумина танцуваа на "Sorry" на Џастин Бибер, но овие акробатки кои танцуваат на ховерборди се навистина...
Акробатки танцуваат на мегапопуларната "Sorry" на Џастин Бибер на ховерборди (фото)

10 најголеми грешки кои сте ги пропуштиле во Дизни филмовите

Анимираните филмови се толку совршени што човек би помислил дека немаат ниту една грешка. Но не е така......
10 најголеми грешки кои сте ги пропуштиле во Дизни филмовите (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com