МУЗИКА & ФИЛМ

Херби Ханкок, Jefferson Airplane и Run-DMC меѓу добитниците на Греми за животно дело

Џез легендата Херби Ханкок, иконите на контра културата на 60тите Jefferson Airplane и хип хоп пионерите ...
Херби Ханкок, Jefferson Airplane и Run-DMC меѓу добитниците на Греми за животно дело (фото)

Објавени номинациите за Оскар 2016!

Во Холивуд започна оскаровската возбуда, академијата објави од кои филмови беше најмногу импресионирана в...
Објавени номинациите за Оскар 2016! (фото)

Почина Алан Рикман, познатиот Снејп од „Хари Потер“

Еден од најпознатите британски актери, Алан Рикман, почина на 69-годишна возраст по борба со ракот.
Почина Алан Рикман, познатиот Снејп од „Хари Потер“ (фото)

Ѕвездите од серијата "Friends" повторно заедно

Долгогодишните гласини конечно станаа вистина - актерите од серијата "Friends" ќе ги видиме повторно заед...
Ѕвездите од серијата "Friends" повторно заедно (фото)

Караоке во автомобил со Адел!

Џемјс Корден, водителот на "Late Late Show", се прослави со неговото караоке во автомобил во кое се вози ...
Караоке во автомобил со Адел! (фото)

Добри вести: Десеттата сезона на The Big Bang Theory нема да биде последна!

Радосна вест за сите фанови на серијата Биг Бенг Теори! Десеттата сезона нема да биде последна како што б...
Добри вести: Десеттата сезона на The Big Bang Theory нема да биде последна!  (фото)

Златни глобуси 2016, триумф на "The Revenant" и "The Martian"

Два филмови во кои главните протагонисти се оставени да се борат за опстанок триумфираа на вчерашните Зла...
Златни глобуси 2016, триумф на "The Revenant" и "The Martian" (фото)

Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви

Боуви беше иноватор, шоумен, камелеон со моќ за трансформација, пионер во поместување на родовите граници...
Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви (фото)

Супер-трејлер од сите филмови кои не очекуваат годинава

2016 ќе биде возбудлива година во светот на филмот.
Супер-трејлер од сите филмови кои не очекуваат годинава (фото)

Слушнете ја новата одлична песна на Сиа и Кание Вест

Песната "Reaper" ќе се појави на нејзиниот албум “This Is Acting“, а Кание Вест се јавува како ко-автор и...
Слушнете ја новата одлична песна на Сиа и Кание Вест (фото)

20 интересни факти за популарните филмови кои сигурно не ги знаете

Ако се уште не сте ги гледале Star Wars: The Force Awakens, Jurassic World, The Martian и другите популар...
20 интересни факти за популарните филмови кои сигурно не ги знаете (фото)

Челси Хендлер го возвраќа ударот со нова серија на Нетфликс

23 јануари - датум кој треба да го ставите во вашиот потсетник.
Челси Хендлер го возвраќа ударот со нова серија на Нетфликс (фото)

Еден ден снимање на Game of Thrones од дрон

Снимањето на 6. сезона на мегапопуларната Game of Thrones е повторно во тек. Овојпат локацијата е Северна...
Еден ден снимање на Game of Thrones од дрон (фото)

Тејлор Свифт се наоѓа себеси во видеото “Out Of The Woods“

Тејлор Свифт го објави шестиот по ред видео запис од нејзиниот блокбастер албум „1989“.
Тејлор Свифт се наоѓа себеси во видеото “Out Of The Woods“ (фото)

9 Филмови со многу стил

Дома сте за празниците? Наместо да копнеете да бидете на некое егзотично место искористете го комфорот на...
9 Филмови со многу стил (фото)

„Вечниот Бог“ - божиќна честитка од Тамара, Елена, Стефан и Димитар

Тамара Тодевска, Елена Ристеска, Стефан од „Некст Тајм“ и Димитар Андоновски во соработка со Македонската...
„Вечниот Бог“ - божиќна честитка од Тамара, Елена, Стефан и Димитар (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com