МУЗИКА & ФИЛМ

Почина легендарниот Леми, фронтменот на бендот „Моторхед“

Култниот Иан „Леми“ Килмистер, основачот и пејачот на британскиот хеви-метал бенд „Моторхед“, почина на 7...
Почина легендарниот Леми, фронтменот на бендот „Моторхед“ (фото)

Усни, љубов и моќ: Историја на филмските бакнежи

Не е важно дали е помеѓу човекот-пајак кој на дождот виси додека ја бакнува својата симпатија од детствот...
Усни, љубов и моќ: Историја на филмските бакнежи (фото)

Совршена комбинација на музика и кафе

Кафето е толку важна состојка од нашите животи што почетокот на денот за голем дел од луѓето е речиси нез...
Совршена комбинација на музика и кафе (фото)

Бебето на Бриџит Џоунс

После цели 12 години обожавателите на филмовите за Бриџит Џоунс можат да се радуваат. Септември, 2016та г...
Бебето на Бриџит Џоунс (фото)

Заборавениот роматичар, Чет Бејкер

Чет Бејкер, култната „кул“ џез икона од западниот брег, е роден на денешен ден 1929 година во Оклахома...
Заборавениот роматичар, Чет Бејкер (фото)

Зек Ефрон сосема гол во трејлерот за “Dirty Grandpa“

Веќе го видовме актерот од "Bad Neighbours" во танга, но во новиот трејлер за "Dirty Grandpa" ќе видиме и...
Зек Ефрон сосема гол во трејлерот за “Dirty Grandpa“ (фото)

12 магични филмови кои ќе ви ја ослободат имагинацијата

Понекогаш чувствуваме како магичната атмосфера која ја паметиме од детските приказни засекогаш да изчезна...
12 магични филмови кои ќе ви ја ослободат имагинацијата (фото)

Величествена балетска изведба на “Bohemian Rhapsody“ за 40 годишницата на Queen

Шестминутниот култен евергрин никогаш не бил најдобриот избор за игранка, но преку балетот како медиум со...
Величествена балетска изведба на “Bohemian Rhapsody“ за 40 годишницата на Queen (фото)

12 комичарки кои триумфираа во 2015 година

2015 година дефинитивно помина во знакот на една смешна дама: Емји Шумер. Таа имаше свое шоу кое го обожа...
12 комичарки кои триумфираа во 2015 година (фото)

Селена Гомез објави секси видео за "Hands To Myself"

Откако го изведе својот последен сингл "Hands To Myself" на шоуто на Victoria's Secret, Селена Гомез коне...
Селена Гомез објави секси видео за "Hands To Myself" (фото)

Дејвид Линч ќе ве престраши во првиот тизер за "Twin Peaks"

Еден од најголемите ТВ феномени на минатиот век, серијата "Twin Peaks", се враќа на ТВ екраните...
Дејвид Линч ќе ве престраши во првиот тизер за "Twin Peaks" (фото)

Поп музиката во 2015: Месечен водич низ најголемите настани од изминатата година

Срушени рекорди. Распаѓање на бендови. Настапи од кои ни потекоа солзи. Враќања и заминувања од сценaта. ...
Поп музиката во 2015: Месечен водич низ најголемите настани од изминатата година (фото)

Меколи Калкин се враќа како Кевин од „Сам дома“

Откако два пати беше заборавен од своите родители на Божиќ, Кевин Мекалистер од „Сам дома“, останува трау...
Меколи Калкин се враќа како Кевин од „Сам дома“ (фото)

Star Wars манијата излегува од контрола

Ако некој филм дигна прашина годинава тоа дефинитивно е Star Wars. Ама кога е многу, многу е. Дека работи...
Star Wars манијата излегува од контрола (фото)

Елена Ристевска го објави видео записот за „Доживотно“

Како најава за својот нов албум „Без шминка“, поп-пејачката Елена Ристевска го објави видео записот за не...
Елена Ристевска го објави видео записот за „Доживотно“ (фото)

Детските спомени никогаш не стареат

Ликовите од анимираните филмови и серии, за разлика од оние во играните, никогаш не стареат. Барем се дод...
Детските спомени никогаш не стареат (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com