МУЗИКА & ФИЛМ

Мајли Сајрус облечена како возрасно бебе во новото чудно видео

Само што ќе помислите дека Мајли Сајрус е необично тивка во последно време, се појавува облечена како беб...
Мајли Сајрус облечена како возрасно бебе во новото чудно видео (фото)

Номинации за Златен Глобус 2016

Предвесникот на Оскарите, Златниот Глобус ги објави своите номинации. Ако сте пропуштиле некоја серија ил...
Номинации за Златен Глобус 2016 (фото)

10 песни кои ќе ве станат од кревет

На сите понекогаш ни треба малку помош наутро, а што подобро може да ве размрда од музика? Започнете го д...
10 песни кои ќе ве станат од кревет (фото)

Одлична реценцизја на албумот „Батанија“ на Крсте Роџевски во музичкиот месечник "Wire"

Реномираното британско музичко списание "WIRE", во својот најнов, декемвриски, број, објави исклучително ...
Одлична реценцизја на албумот „Батанија“ на Крсте Роџевски во музичкиот месечник "Wire" (фото)

Ќе се снима продолжение на "Trainspotting" со оригиналната екипа

"Trainspotting", култниот филм на Дени Бојл од 1996 година, базиран на романот на Ирвин Велш, ќе добие св...
Ќе се снима продолжение на "Trainspotting" со оригиналната екипа (фото)

Во устата на Бјорк, погледнете го новото видео "Mouth Mantra"

Бескомпромисната визионерка не носи на клаустрофобично патување.
Во устата на Бјорк, погледнете го новото видео "Mouth Mantra" (фото)

Трејлерот за “Batman V Superman: Dawn Of Justice“ најавува експлозивна пресметка на суперхероите

Во новата „приказна“ на ДЦ Комикс, човештвото се соочува со нова закана кога Бетмен (Бен Афлек) одлучува ...
Трејлерот за “Batman V Superman: Dawn Of Justice“ најавува експлозивна пресметка на суперхероите (фото)

PSY се враќа со нов хит "Daddy!"

Со речиси 5 милиони прегледи за 2 дена, по заразната "Gangnam Style", корејскиот артист PSY, се врати со ...
PSY се враќа со нов хит "Daddy!" (фото)

М.И.A. патува со бегалците во видеото "Borders"

Музиката е нејзиниот начин на комуникација со светот, а овој пат ја искористи за да го искаже своето мисл...
М.И.A. патува со бегалците во видеото "Borders" (фото)

Интересни скриени детали во филмовите на Disney Pixar

Аниматорите често знаат во филмовите да вклучат некој детал или референца таму каде никако не им е местот...
Интересни скриени детали во филмовите на Disney Pixar (фото)

Лицата зад гласовите во цртаните од детството

Што би биле јунаците од нашите омилени анимирани филмови од детството без нивните гласови? <br />
Лицата зад гласовите во цртаните од детството (фото)

Погледнете ги костимите во "The Hunger Games: Mockingjay - Part 2"

Конечно дојде судниот ден! Оие денови "The Hunger Games: Mockingjay - Part 2" премиерно беше пр...
Погледнете ги костимите во "The Hunger Games: Mockingjay - Part 2" (фото)

Хипнотичко видео на Мајли Сајрус за песната “Lighter“

Мајли со блажен израз на лицето, облеана во психоделични фрактали, (со)гола(ена)... и дува џоинт.
Хипнотичко видео на Мајли Сајрус за песната “Lighter“ (фото)

Незапорливата Бјорк го слави 50. роденден

Исландската кралица со половина век зад себе никогаш не била подобра.
Незапорливата Бјорк го слави 50. роденден (фото)

Промовиран првиот спот на Визија - „Гласот на мојата душа“

Одлични млади момци и една девојка носат свеж звук на македонската музичка сцена.
Промовиран првиот спот на Визија - „Гласот на мојата душа“ (фото)

15 филмски наслови што го опишуваат вашиот бивш дечко

„Лажго, лажго“, „Сурови намери“, „Психо“, ви звучи познато? Сигурно со некој од овие зборови сте опишувал...
15 филмски наслови што го опишуваат вашиот бивш дечко (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com