МУЗИКА & ФИЛМ

ГЛЕДАЈТЕ: Прва епизода од детската серија „СВЕЌИЧКАТА ОГИ”

Македонската компанија Дримленд, сопственик на познатиот ланец игротеки во Скопје, лансира онлајн серија ...
ГЛЕДАЈТЕ: Прва епизода од детската серија „СВЕЌИЧКАТА ОГИ” (фото)

Филмови кои можете да ги гледате по напорниот работен ден

Предлог филмови кои можете да ги гледате и да се опуштите.
Филмови кои можете да ги гледате по напорниот работен ден (фото)

7 филмови кои со нетрпение чекаме да ги гледаме оваа есен

Филмофили, ви се верува ли дека дојдовме до втората половина од 2018 и веќе ги изгледавме филмовите кои с...
7 филмови кои со нетрпение чекаме да ги гледаме оваа есен (фото)

Слушнете ја новата песна на Енрике Иглесијас со Матома

Песната „I Don't Dance (Without You)“ е прва соработка на латино заводникот и шведскиот диџеј.
Слушнете ја новата песна на Енрике Иглесијас со Матома (фото)

Снимен е документарец за Пол Вокер - погледнете го трејлерот

Во документарецот зборуваат неговите најблиски, меѓу кои браќата Коди и Кејлеб, сестрите Ешли и Ејми и ќе...
Снимен е документарец за Пол Вокер - погледнете го трејлерот (фото)

„Second Act“ - погледнете го трејлерот од романтичната комедија со Џенифер Лопез

Како што се радуваме на новите музички спотови на познатата музичка дива, така се радуваме и на нејзините...
„Second Act“ - погледнете го трејлерот од романтичната комедија со Џенифер Лопез (фото)

„Bohemian Rhapsody“ - филмот кој го чекаме со нетрпение

Сакаме да дојде есен, само поради тоа што во ноември премиерно ќе биде прикажан филмот за една од најлеге...
„Bohemian Rhapsody“ - филмот кој го чекаме со нетрпение (фото)

Грешки во познатите филмови кои сигурно досега не сте ги приметиле

Снимањето на филм е навистина долг процес и кога го гледаме крајниот резултат, мора да признаеме дека пон...
Грешки во познатите филмови кои сигурно досега не сте ги приметиле (фото)

Погледнете го новиот спот на Наташа Малинкова и Александра Јанева за песната „Еуфорија“

Наташа Малинкова и Александра Јанева снимија спот за својот летен сингл „Еуфорија“.
Погледнете го новиот спот на Наташа Малинкова и Александра Јанева за песната „Еуфорија“ (фото)

Соул кралицата Енџи Стоун пристигнува на тениските терени на Калемегдан заедно со Koop Oscar Orchestra и Bokante

Втората сезона на концертните серијали Musicology Barcaffè Sessions полека влегува во својата завршна фаз...
Соул кралицата Енџи Стоун пристигнува на тениските терени на Калемегдан заедно со Koop Oscar Orchestra и Bokante (фото)

„Everything is love“ - новиот албум на Џеј Зи и Бијонсе

Бијонсе и Џеј Зи ги израдуваа своите фанови со нов албум. Сите со нетрпение очекуваме да ги слушнеме сите...
„Everything is love“ - новиот албум на Џеј Зи и Бијонсе (фото)

Најелегантни дами во филмската историја

Тешко е да се одберат само 10 елегантни жени од филмската индустрија затоа што многу заслужуваат да бидат...
Најелегантни дами во филмската историја (фото)

„Hereditary“ - нов хорор кој го прогласуваат за филм на годината

Премиерата на филмот „Hereditary“ е за неколку дена, а уште отсега се прогнозира дека ќе биде еден од нај...
„Hereditary“ - нов хорор кој го прогласуваат за филм на годината (фото)

Серија која треба да ја гледате: „The Handmaid's Tale“

Серија која ќе ве инспирира да се борите за своите женски права!
Серија која треба да ја гледате: „The Handmaid's Tale“ (фото)

10 актери кои ја изгубиле улогата во филм или ТВ серија

Тоа што ќе добијат главна улога во филм или серија не претставува никаква гаранција дека актерите добиле ...
10 актери кои ја изгубиле улогата во филм или ТВ серија (фото)

Израел е годинешниот победник на Евровизија

Во борбата за првото место, Израел успеа да се искачи на првото место.
Израел е годинешниот победник на Евровизија (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com