МУЗИКА & ФИЛМ

Џастин Бибер, Кристен Виг и уште многу ѕвезди во трејлерот за “Zoolander 2“

Дерек Зулендер и Хансел се враќаат во акција, заедно со ѕвезди како Џастин Бибер, Бенедикт Камбербах, Пен...
Џастин Бибер, Кристен Виг и уште многу ѕвезди во трејлерот за “Zoolander 2“ (фото)

Најсмешни филмови на сите времиња

Листа на 101 филмски наслов која ги содржи најзабавните сценарија во филмска историја, каде оскаровецот В...
Најсмешни филмови на сите времиња (фото)

Џез составот Fierce го промовираше првиот албум

Mакедонски производ со одличен џез звук!
Џез составот Fierce го промовираше првиот албум (фото)

Супер меш-ап на најголемите хитови од 2015

При крајот на секоја година, канадскиот ди џеј Даниел Ким прави меш-ап од најпопуларните песни од изминат...
Супер меш-ап на најголемите хитови од 2015 (фото)

Инструментални песни кои сите ги препознаваме, но не им ги знаеме имињата

Сте ги чуле милион пати, на рекламни видеа, ТВ емисии, во филмови, во анимирани филмови... Кога ќе ги чуе...
Инструментални песни кои сите ги препознаваме, но не им ги знаеме имињата (фото)

Сиа со нова песна и ново девојче во видеото

Сиа го презентираше новото музичко видео за песната "Alive". Како што можете да претпоставите таа не се п...
Сиа со нова песна и ново девојче во видеото (фото)

Адел со нов сингл по три години, слушнете ја "Hello"

Баладата "Hello" на некој начин претставува вовед во долгоочекуваниот албум “25“.
Адел со нов сингл по три години, слушнете ја "Hello" (фото)

Гвен Стефани се враќа со "Used to love you"

Гвен Стефани штотуку го објави официјалното видео за нејзината нова песна "Used To Love You." Видеото пре...
Гвен Стефани се враќа со "Used to love you" (фото)

Избришаните анимации на Тери Гилиам од Monty Python & The Holy Grail

По повод 40 годишнината од филмот официјалниот Јутјуб канал на Монти Пајтон објави 14 минутно видео со ан...
Избришаните анимации на Тери Гилиам од Monty Python & The Holy Grail (фото)

Погледнете го трејлерот за „најгласниот нем филм на Земјата“

Направен по пример на класичните неми филмови од дваесеттите години, филмот “Gutterdämmerung: The Loudes...
Погледнете го трејлерот за „најгласниот нем филм на Земјата“ (фото)

За секојднение со класика

Oд дваесетиот век, со појавата на технологијата, носачите на звук, грамофоните и магнетофонските ленти ко...
За секојднение со класика (фото)

Hail Caesar! Трејлер за новиот филм на браќата Коен

Џорџ Клуни како гладијатор, Скарлет Џохансон како Естер Вилијамс, Ченинг Татум како морнар. Овој филм има...
Hail Caesar! Трејлер за новиот филм на браќата Коен (фото)

Најскапи музички видеа во историјата

Филмуваните музички „промоции“ се појавуваат во 60тите години како ефтин начин за бендовите да го промови...
Најскапи музички видеа во историјата (фото)

Нов трејлер и постер за “The Hunger Games: Mockingjay Part 2“

За нешто повеќе од месец дена финалето на франшизата "The Hunger Games" ќе можеме да го гледаме во кино с...
Нов трејлер и постер за “The Hunger Games: Mockingjay Part 2“ (фото)

Погледнете го новиот краток филм на Џејмс Франко

"Guest" е краток филм во кој Џејмс Франко се јавува како продуцент, додека главната улога ја има буцкасни...
Погледнете го новиот краток филм на Џејмс Франко (фото)

10 џез албуми кои треба да ги чуете пред да умрете

Во џез музиката постојат различни декади и стилови, па речиси е невозможно да се одберат топ 10 албуми на...
10 џез албуми кои треба да ги чуете пред да умрете (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com