МУЗИКА & ФИЛМ

5 бизарни класици кои треба да ги гледате

За некого ќе бидат интересни, за некого сосема луди и откачени, а некој може да ги смета и како премногу ...
5 бизарни класици кои треба да ги гледате (фото)

Првиот трејлер за продолжението на легендарната комедија “Zoolander”

Пред 15 години Бен Стилер и Овен Вилсон ги насмеаа и воодушевија гледачите со забавната пародија на свето...
Првиот трејлер за продолжението на легендарната комедија “Zoolander” (фото)

11 животни лекции кои ни ги подарија ликовите на Дизни

Добрите животни лекции доаѓаат од најневеројатни места. Сите од нас растеле со цртаните филмовите на Дизн...
11 животни лекции кои ни ги подарија ликовите на Дизни (фото)

Слушнете ја новата песна на бендот New Order - “Restless”

New Order го објавија првиот сингл кој ќе се најде на нивниот најнов албум "Music Complete". "Restless" e...
Слушнете ја новата песна на бендот New Order - “Restless” (фото)

Нови девојки на музичката сцена кои треба да ги чуете

Вашата летна музичка плејлиста во многу нешта наликува на летната гардероба. Исто како што треба да се по...
Нови девојки на музичката сцена кои треба да ги чуете (фото)

Нов, комплетен трејлер за „The Hunger Games: Mockingjay – Part 2“

Пристигна долгоочекуваниот трејлер за продолжението на филмскиот серијал "The Hunger Games: Mockingjay Pa...
Нов, комплетен трејлер за „The Hunger Games: Mockingjay – Part 2“ (фото)

7 нови романтични филмови кои треба да ги гледате ова лето

Доколку сте фан на романтичните љубовни филмови ова лето ви носи новитети од овој жанр кои ќе ви ги разуб...
7 нови романтични филмови кои треба да ги гледате ова лето (фото)

Трејлерот за новиот филм за Џејмс Бонд „Spectre"

Погледнете го вториот трејлер за новиот филм за Џејмс Бонд „Spectre".
Трејлерот за новиот филм за Џејмс Бонд „Spectre" (фото)

KАВЕРВИЛ LIVE AID - 30 години подоцна, со Драган Б. Костиќ

13 јули 2015 е денот кога се одбележуваат 30 години од грандиозниот планетарен музички хепенинг “LIVE AID...
KАВЕРВИЛ LIVE AID - 30 години подоцна, со Драган Б. Костиќ (фото)

Први фотографии од женските „Ghostbusters“ во униформи

Овој пат тимот кој истерува духови се духовитите и забавни Мелиса Мекарти, Кристен Виг, Кејт Мекинон и Ле...
Први фотографии од женските „Ghostbusters“ во униформи (фото)

Ријана како ладнокрвен убиец во "Bitch Better Have My Money"

Нема зафркавање со Ријана. Во новото видео за песната "Bitch Better Have My Money" таа киднапира и убива ...
Ријана како ладнокрвен убиец во "Bitch Better Have My Money" (фото)

Документарецот за Мизар објавен na Youtube

Приказната на филмот ги обработува почетоците на Мизар и трнливиот пат во кој од обичен гаражен бенд, гру...
Документарецот за Мизар објавен na Youtube (фото)

„Тајниот живот на милениците“ кога се оставени сами дома

Од креаторите на “Despicable Me“ и “Тhe Minions“, студиото за анимација Illumination Entertainment, прист...
„Тајниот живот на милениците“ кога се оставени сами дома (фото)

Лорин Хил сними одличен кавер на “Feeling Good“ на Нина Симон

Невозможно е да се занемари влијанието и важноста на Нина Симон врз модерната музика и хип хоп културата....
Лорин Хил сними одличен кавер на “Feeling Good“ на Нина Симон (фото)

Реакции на фановите на Game of Thrones на финалето на петтата сезона

Неделната вечер беше задолжена на последна епизода од петтата сезона од Game of Thrones, насловена "All m...
Реакции на фановите на Game of Thrones на финалето на петтата сезона (фото)

Дизни животните претставени како луѓе

Дали некогаш сте се запрашале како Симба би изгледал кога би бил човек? 24 годишниот аниматор Паглето вел...
Дизни животните претставени како луѓе (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com