МУЗИКА & ФИЛМ

Чалгија саунд систем на Offest '15

Кога ги слушаш, ко исконското да се огледува в огледало, ко да се регенерира ткивото на чалгиската вегета...
Чалгија саунд систем на Offest '15 (фото)

Почина легендарниот актер Кристофер Ли

Сер Ли се прослави во улогата на Дракула во култниот филм од 1958 година, го глумеше чудовиштето во „Прок...
Почина легендарниот актер Кристофер Ли (фото)

Björk – Black Lake

Видеото Black Lake вчера премиерно беше прикажано на интернет откако беше централно кинематографско парче...
Björk – Black Lake (фото)

10 супер филмови кои ќе ги гледаме ова лето

Топлите сончеви денови се супер, но понекогаш се што ни треба е темна соба, голем екран и добар филм. За ...
10 супер филмови кои ќе ги гледаме ова лето (фото)

Адам Левин го покажа убавиот задник во новото видео на Maroon 5

Maroon 5 го објавија своeто ново видео за песната "This Summer's Gonna Hurt Like a Motherfucker".
Адам Левин го покажа убавиот задник во новото видео на Maroon 5 (фото)

Бијонсе и Ники Минаж го објавија видеото за "Feeling Myself"

Кралицата Би и Кралицата Ники ги здружија силите и на платформата TIDAL го објавија видеото за заедничкат...
Бијонсе и Ники Минаж го објавија видеото за "Feeling Myself" (фото)

Тејлор Свифт го објави видеото за песната "Bad Blood"

Видеото за новата песна "Bad Blood", кој наликува на мини акционен филм со женски супер херои, Тејлор Сви...
Тејлор Свифт го објави видеото за песната "Bad Blood" (фото)

Почина легендата на блузот Би Би Кинг

Гитаристот и пејач Би Би Кинг, кој многумина го нарекуваат „кралот на блузот“ почина во четвртокот во Лас...
Почина легендата на блузот Би Би Кинг (фото)

Комичарки кои ја докажуваат моќта на жените

Женските комичарки се повеќе ги буткаат границите на индустријата, борејќи се против сексизмот и сите сте...
Комичарки кои ја докажуваат моќта на жените (фото)

Погледнете го новото видео на Бритни Спирс и Иги Азалеа

По речиси цел месец објавување на секакви тизери, видеото за песната "Pretty Girls" на Бритни Спирс и Иги...
Погледнете го новото видео на Бритни Спирс и Иги Азалеа (фото)

Што да гледате од филмовите кои ќе се прикажуваат во Кан

Канскиот филмски фестивал оваа недела го отвара своето 67-мо издание. Како и секоја, така и оваа година ќ...
Што да гледате од филмовите кои ќе се прикажуваат во Кан (фото)

10 популарни пејачи кои не знаат да пеат

Не постојат строги правила и вештини за некој да стане богат и славен. Во ова модерно време и со оваа мод...
10 популарни пејачи кои не знаат да пеат (фото)

Слушнете ја новата песна на Калиопи

Македонската поп дива Калиопи на својата публика и го подари новиот сингл „Мојот дом" кој се очекува да п...
Слушнете ја новата песна на Калиопи (фото)

Објавен трејлерот за последниот филм на легендарниот Робин Вилијамс

Саканиот комичар кој не напушти на 11-ти август минатата година се простува од нас за последен пат во фил...
Објавен трејлерот за последниот филм на легендарниот Робин Вилијамс (фото)

Ема Стоун и Јоакин Феникс во новиот филм на Вуди Ален “Irrational Man“

Во првиот трејлер за филмот “Irrational Man“ на Вуди Ален нема да видите ништо досега невидено, но сепак ...
Ема Стоун и Јоакин Феникс во новиот филм на Вуди Ален “Irrational Man“ (фото)

Трејлерот за филмот "Ted 2" забранет за лица под 18 години

Студиото Universal го доби првиот т.н. "Red band" трејлер што значи дека истиот содржи екплицитна содржин...
Трејлерот за филмот "Ted 2" забранет за лица под 18 години (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com