МУЗИКА & ФИЛМ

Краток филм за „првиот пат"

Се сеќавате ли на вашиот прв секс? Режисерот Џонас Одел направил сладок анимиран филм „Never Like The Fir...
Краток филм за „првиот пат" (фото)

Џони Деп изгледа морничаво во најновата улога

Во својот нов филм Џони Деп ќе биде олицетворение на еден од најбруталните американски криминалци, а со п...
Џони Деп изгледа морничаво во најновата улога (фото)

Трејлерот за „Малиот принц“ е едноставно совршен

По шармантниот француски трејлер, сега доаѓа вториот интернационален, подолг, посладок и едноставно соврш...
Трејлерот за „Малиот принц“ е едноставно совршен (фото)

4/20 маратон за љубителите на комедии

Иако нема да го видите на ниту еден комерцијален календар 20-ти април (или 4/20) се смета за празник поме...
4/20 маратон за љубителите на комедии (фото)

Погледнете го тизерот за „Batman vs. Superman"

Чекањето за првиот трејлер на филмот „Batman v Superman: Dawn of Justice" е речиси при крај. Додека го че...
Погледнете го тизерот за „Batman vs. Superman" (фото)

Среќен роденден Ема Вотсон!

Постои ли некој кој не е фан на Ема Вотсон? Оваа ѕвезда веќе порасна и е феминистички активист, а денес п...
Среќен роденден Ема Вотсон! (фото)

Постери за порно од 60-тите и 70тите години

Пред домашното видео да ја донесе порнографијата во дневните соби во 1980тите години, филмовите за возрас...
Постери за порно од 60-тите и 70тите години (фото)

Новото видео на Мадона за песната "Ghosttown" ќе ве наежи

Песната ја напишале во рок од три дена, а инспирацијата ја нашле во сликите од уништените градови по ката...
Новото видео на Мадона за песната "Ghosttown" ќе ве наежи (фото)

Еден век со Били Холидеј

Били Холидеј (1915 - 1959год.) е една од најкултните фигури на џез музиката.Најдобриот начин да се потсет...
Еден век со Били Холидеј (фото)

Новата песна на Бијонсе посветена на 7-годишнината од бракот со Џеј Зи

Да се потсетиме уште еднаш дека Бијонсе е вистинска суперѕвезда! Перформансот на нејзината нова песна „Di...
Новата песна на Бијонсе посветена на 7-годишнината од бракот со Џеј Зи (фото)

25 романтични филмови кои ќе ве транспортираат во друго време

Единственото нешто подобро од одличен романтичен филм е добар романтичен филм во кој дејството се случува...
25 романтични филмови кои ќе ве транспортираат во друго време (фото)

Слушнете го дуетот на Бијонсе и Крис Браун

Новиот албум на Бијонсе го очекуваат сите, но денес беше објавена една песна и тоа во дует со големиот Кр...
Слушнете го дуетот на Бијонсе и Крис Браун (фото)

Погледнете го трејлерот на документарецот за Ејми Вајнхаус

Трејлерот за документарецот едноставно насловен AMY нуди интимен поглед низ животот и смртта на Емји Вајн...
Погледнете го трејлерот на документарецот за Ејми Вајнхаус (фото)

Меди Зиглер во последното видео на Сиа ‘Big Girls Cry’

Во изминатава година едно од најиновативните лица на поп сцената, Меди Зиглер, стана заштитното лице на а...
Меди Зиглер во последното видео на Сиа ‘Big Girls Cry’ (фото)

Катарина Ивановска во новото видео на ДНК за „Најмила“

Најпознатиот македонски топ модел во светски рамки е главниот лик во новото видео на ДНК „Најмила“.
Катарина Ивановска во новото видео на ДНК за „Најмила“ (фото)

7 филмови на жени режисерки кои нетрпеливо ги очекуваме

Листа на филмови кои ќе владеат со кино салите оваа година, а се во режија на опасни жени.
7 филмови на жени режисерки кои нетрпеливо ги очекуваме (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com