МУЗИКА & ФИЛМ

Слушнете ги новите две песни на Ријана

За сите оние кои го чекаат новиот албум на Ријана, а веќе им се чини како да поминала цела вечност, сега ...
Слушнете ги новите две песни на Ријана (фото)

Погледнете го трејлерот за “Paper Towns“, новиот филм на авторот на “The Fault in Our Stars“

20th Century Fox го објави првиот официјален трејлер за филмот “Paper Towns“, кој е адаптација на истоиме...
Погледнете го трејлерот за “Paper Towns“, новиот филм на авторот на “The Fault in Our Stars“ (фото)

Погледнете го новото видео на Снуп Дог за "Peaches N Cream"

Снуп Дог го објави ретро футуристичкото видео за новиот сингл "Peaches N Cream", од албумот кој допрва тр...
Погледнете го новото видео на Снуп Дог за "Peaches N Cream" (фото)

Спотот за евровизиската песна на Даниел Кајмаковски

Спотот за песната „Autumn Leaves" пред малку беше објавен на YouTube. Даниел Кајмакоски ќе ја претставува...
Спотот за евровизиската песна на Даниел Кајмаковски (фото)

Погледнете го новото видео на Меган Трејнор "Dear Future Husband"

Не помина ни половина година откако 21 годишната пејачка не зарази сите со "All About the Bass", за сега ...
Погледнете го новото видео на Меган Трејнор "Dear Future Husband" (фото)

Тим Бартон ќе режира играна верзија на „Дамбо“

Дизни дефинитивно доби џекпот со филмуваните верзии на филмовите како Алиса во земјата на чудата, за кој ...
Тим Бартон ќе режира играна верзија на „Дамбо“ (фото)

„Blurred Lines" навистина e плагијат

Судот во Лос Анџелес одлучи Робин Тике и Фарел Вилијамс да исплатат 7.3 милиони долари на семејството на ...
„Blurred Lines" навистина e плагијат (фото)

Слушнете го дуетот на Сам Смит и Џон Леџенд

Двајца момци со одлични вокални способности и стас се здружија и направија одлична песна. Сем Смит и Џон ...
Слушнете го дуетот на Сам Смит и Џон Леџенд (фото)

Топ 10 филмови за патување низ времето

Патувањето низ времето е неодолива премиса за филмаџиите. Кој не размислувал за тоа како би било да се вр...
Топ 10 филмови за патување низ времето (фото)

Почина Влада Дивљан

Еден од вистинските великани на југословенската и српската музика Влада Дивлјан почина утрово во Виена, п...
Почина Влада Дивљан (фото)

Краткиот филм кој го инспирираше 'Whiplash'

Краткиот филм кој послужи како основа за 'Whiplash' на Демиан Шазел се појави онлајн, откако беше додаден...
Краткиот филм кој го инспирираше 'Whiplash' (фото)

Најдоброто од Ерика Баду

Речиси две декади Ерика Баду е еден од најуникатните и најважните гласови во популарната музика. Откако с...
Најдоброто од Ерика Баду (фото)

Леонард Нимој, познат како Мр.Спок почина на 83 годишна возраст

Леонард Нимој, кој имаше 83 години, е роден во Бостон а откако на 18 годишна возраст се преселил во Лос А...
Леонард Нимој, познат како Мр.Спок почина на 83 годишна возраст (фото)

Лејди Гага ќе глуми во петта сезона на "American Horror Story" насловена „Хотел“

Откако ја занеме публиката на Оскарите со изведбата на "Sound of music", Лејди Гага во октомври се враќа ...
Лејди Гага ќе глуми во петта сезона на "American Horror Story" насловена „Хотел“ (фото)

Слушнете ја NEV и нејзината прва композиција „In Love"

Невена е македонка од Охрид која живее и твори во Чикаго. Нејзината романса со музиката почнува уште на 5...
Слушнете ја NEV и нејзината прва композиција „In Love" (фото)

Корејско видео за ПМС, смешно но многу точно

Ова видео е соработка на корејската поп пеачка Лизи и комичарот Миејонг-Су Парк. Во него Миејонг-Су игра ...
Корејско видео за ПМС, смешно но многу точно (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com