МУЗИКА & ФИЛМ

Лејди Гага, вистинскa дива за изведбата на The Sound of Music на Оскарите

Ова е веројатно прв пат кога Лејди Гага вистински не шокираше. Целосно трансформирана, во бела тоалета, п...
Лејди Гага, вистинскa дива за изведбата на The Sound of Music на Оскарите (фото)

Оскари 2015: Целосната листа на победници, триумф на Birdman, Whiplash и The Grand Budapest Hotel

Најочекуваните филмски награди во годината вчеравечер не забавуваа по 87ми пат. Големото шоу се одржа во ...
Оскари 2015: Целосната листа на победници, триумф на Birdman, Whiplash и The Grand Budapest Hotel (фото)

9 минутно совршенство на Бијонсе во чест на Стиви Вондер

Вијонсе имаше неверојатен настап на Греми наградите и нема намера да престане со извонредните изведби. Дв...
9 минутно совршенство на Бијонсе во чест на Стиви Вондер (фото)

Иновативниот настап на Кание Вест со новата песна “Wolves“ за 40тата годишница на "SNL"

Кание Вест, имаше одличен настап на кој ја претстави својата нова песна “Wolves“, работена во соработка с...
Иновативниот настап на Кание Вест со новата песна “Wolves“ за 40тата годишница на "SNL" (фото)

Лекции за љубовта од филмовите

„Мислам дека секој кој се вљубува е чудак. Тоа е сосема луда работа. Тоа некаков вид на социјално прифатл...
Лекции за љубовта од филмовите (фото)

"Trainwreck" нова комедија која едвај чекаме да ја гледаме

Веќе знаеме дека Ејми Шумер и Бил Хејдер се смешни. А, тоа не се менува ни во новата комедија напишана од...
"Trainwreck" нова комедија која едвај чекаме да ја гледаме (фото)

Балетанот Сергеј Полунин хипнотизира во новото видео за хитот на Хозиер

Постојат балетани и постои Сергеј Полунин, „лошото момче“ на балетот. Со репутација на еден од најдобрите...
Балетанот Сергеј Полунин хипнотизира во новото видео за хитот на Хозиер (фото)

Кој ги зема наградите на Греми 2015?

Иако Сем Смит и Бек доминираа на 57мите Греми награди, сепак тие се само дел од долгата листа на победниц...
Кој ги зема наградите на Греми 2015? (фото)

Водич за филмовите номинирани за најдобар странски филм на Оскарите

Веројатно веќе ги погледнавте филмовите кои добија номинација на најдобар филм на овогодинешното 87-мо из...
Водич за филмовите номинирани за најдобар странски филм на Оскарите (фото)

Која песна била хит број 1 на денот кога сте се родиле?

Роденденот на ladybook.mk е на 13ти септември 2013, а на тој ден хит број 1 била песната “Blurred Lines“ ...
Која песна била хит број 1 на денот кога сте се родиле? (фото)

Новиот трејлер за „The Minions"

Новиот трејлер за омилениот „Minions" анимиран филм кој се појави на iTunes ги претставува овие мали чудн...
Новиот трејлер за „The Minions" (фото)

Погледнете го спектакуларниот настап на Кејти Пери за Superbowl 2015

Во спектакуларниот перформанс на Кејти Пери беше вклучен огромен тигар, Лени Кравиц и танчери облечени ка...
Погледнете го спектакуларниот настап на Кејти Пери за Superbowl 2015 (фото)

Филмови од Sundance кои треба да ги гледате

Филмскиот фестивал Sundance ја слави филмската уметност прекажувајќи филмови од секаков вид. Во 11те фест...
Филмови од Sundance кои треба да ги гледате (фото)

Зошто Крис Прeт е идеалниот Индијана Џонс

Походот на Крис Прет за богатство и слава продолжува. Откако во 2014 година беше главната ѕвезда на еден ...
Зошто Крис Прeт е идеалниот Индијана Џонс (фото)

Хорор филмови инспирирани од вистински приказни

Повеќето хорор филмови се фикција, но постојат и такви инспирирани од вистински приказни. Ако сте љубител...
Хорор филмови инспирирани од вистински приказни (фото)

Најдобрата плејлиста за водење љубов

Ова е веројатно најдобриот саундтранк за водење љубов некогаш објавен. Спектакуларниот микс содржи песни ...
Најдобрата плејлиста за водење љубов (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com