МУЗИКА & ФИЛМ

“The Grand Budapest Hotel” и “Birdman” со најмногу номинации на 87мото издание на Оскарите

Вес Андерсон премина од арт-режисер во миленик на академија. Неговата комедија-драма “The Grand Budapest ...
“The Grand Budapest Hotel” и “Birdman” со најмногу номинации на 87мото издание на Оскарите (фото)

Maroon 5 упаѓаат на свадби во видеото за „Sugar“

Дечките од Maroon 5 пријатно изненадија неколку невести и младоженци снимајќи го видеото на новата песна ...
Maroon 5 упаѓаат на свадби во видеото за „Sugar“ (фото)

Еволуција на славните актери

Уникатните илустрации на Џеф Виктор на интересен начин ги претставуваат трансформациите во улогите на сла...
Еволуција на славните актери (фото)

Рајан Гослинг ќе снима филм со Бред Пит

Спремни сте за вашиот нов омилен филм?
Рајан Гослинг ќе снима филм со Бред Пит (фото)

Ријана ја препеа познатата „Vogue" на Мадона

Уште во 2008-та година, Ријана ја препеа неуништливата „Vogue" на хуманитарниот концерт „Fashion Rocks". ...
Ријана ја препеа познатата „Vogue" на Мадона (фото)

Добитниците на Златните Глобуси 2015

Со доделувањето на Златните Глобуси вчера официјално започна холивудската сезона на награди. Церемонијата...
Добитниците на Златните Глобуси 2015 (фото)

Почина актерката Анита Екберг

Анита Екберг почина денес на возраст од 83 години. Таа е поранешен мис на Шведска, а во свое време била с...
Почина актерката Анита Екберг (фото)

Постери по повод 20-тиот роденден на филмот "Pulp Fiction"

Покрај другите работи кои се случија во 2014 година, филмот на Квентин Тарантино “Pulp Fiction” го просла...
Постери по повод 20-тиот роденден на филмот "Pulp Fiction" (фото)

Излегоа во јавност номинациите на Златна Малина за 2015 година

Номинациите за Златната малина за 2015 г., манифестацијата која се одржува паралелно со Оскарите но во че...
Излегоа во јавност номинациите на Златна Малина за 2015 година (фото)

Филмови кои едвај чекаме да ги гледаме во 2015

Секоја нова година носи многу нови работи. Какви ќе бидете оваа година? Дали ќе се вљубите? Дали конечно ...
Филмови кои едвај чекаме да ги гледаме во 2015 (фото)

Совршени комбинација на филмови и коктели за новогодишната вечер

Ако одберете вечерва да останете дома ништо нема да ве однесе во царството на новогодишниот дух како клас...
Совршени комбинација на филмови и коктели за новогодишната вечер (фото)

Даниел и Тамара со сентиментален новогодишен дует „За миг“

Даниел Кајмаковски и Тамара Тодевска само еден ден пред завршувањето на 2014 не изненадија со сентиментал...
Даниел и Тамара со сентиментален новогодишен дует „За миг“ (фото)

Најлошите филмови за 2014-та

Оваа година имаше доста лоши филмови, некои од нив не заработија ниту доволно пари за да ја исплатат прод...
Најлошите филмови за 2014-та (фото)

Погледнете го новиот видео запис на „Backdoor Band" за нумерата „Лажна дама"

Охридскиот рок состав “Backdoor band” го промовираа својот нов видео запис за песната “Лажна дама” чии ав...
Погледнете го новиот видео запис на „Backdoor Band" за нумерата „Лажна дама" (фото)

Што ќе се случува во четвртата сезона на Girls?

Ако сте фанови на серијата Girls, тогаш сигурно едвај чекате да дојде јануари и да почне новата четврта с...
Што ќе се случува во четвртата сезона на Girls? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com