МУЗИКА & ФИЛМ

Во чест на Џо Кокер

Британскиот пејач со препознатливиот рапав вокал, Џо Кокер, кој почина вчера на 70 годишна возраст имаше ...
Во чест на Џо Кокер (фото)

Македонскиот rock 'n' roll бенд „The Backdoor Band“ на он-лајн натправар

Со песната „Truck & Roll“ охридскиот хард-рок состав „The Backdoor Band“ влезе во финалето на светскиот м...
Македонскиот rock 'n' roll бенд „The Backdoor Band“ на он-лајн натправар (фото)

Сони ќе го повлечете „Интервју“ на Џејмс Франко и Сет Роген поради хакерските закани

Во, сега веќе контроверзниот филм, новинарот (Џејмс Франко) и неговиот продуцент (Сет Роген), одат во Сев...
Сони ќе го повлечете „Интервју“ на Џејмс Франко и Сет Роген поради хакерските закани (фото)

Краткиот филм на Бијонсе "Yours and Mine"

Бијонсе очигледно сака да споделува со јавноста фрагменти од својот живот преку социјалните мрежи. Сигурн...
Краткиот филм на Бијонсе "Yours and Mine" (фото)

23 работи кои не сте ги знаеле за вашите омилени поп песни од 2014 година

Бијонсе размислувала да го сними летниот хит на Меган Треинор “All About That Bass”...
23 работи кои не сте ги знаеле за вашите омилени поп песни од 2014 година (фото)

Трејлерот за пост-апокалиптичниот "Mad Max: Fury Road"

"Everybody's gone out of their mind," објаснува гласот во трејлерот за новиот "Mad Max: Fury Road", чија ...
Трејлерот за пост-апокалиптичниот "Mad Max: Fury Road" (фото)

Слаткиот трејлер за „Малиот принц“ во анимирана верзија

Францускиот трејлер за новиот филм "Малиот принц" е супер и тотално неочекуван. Во филмот се работи не са...
Слаткиот трејлер за „Малиот принц“ во анимирана верзија (фото)

Анимирани постери на легендарните филмови

Низ филмската историја постојат неверојатни постери кои ја доловуваат суштината на продукцијата. Во оваа ...
Анимирани постери на легендарните филмови (фото)

Дечките од Хери Потер пораснаа и се сериозно многу згодни!

Многу oд нас пораснаа со децата од Хери Потер, но овие дечки се навистина многу многу големи. Интернетот ...
Дечките од Хери Потер пораснаа и се сериозно многу згодни! (фото)

Бијонсе е жената со најмногу Греми номинации во историја

Кралицата Беј официјално е и кралица на Греми наградите. Откако вчера беа објавени номинациите на Греми н...
Бијонсе е жената со најмногу Греми номинации во историја (фото)

Сите поп хитови од 2014 во еден микс

2014 година полека доаѓа кон својот крај, а тоа значи дека доаѓа и времето кога почнуваат да излегуваат м...
Сите поп хитови од 2014 во еден микс (фото)

Нов романтичен хит на Даниел Кајмаковски

Даниел Кајмаковски продолжува успешно да се пробива во соседството. Денес на Youtube беше промовирана нег...
Нов романтичен хит на Даниел Кајмаковски (фото)

Аудициите заради кои актерите ги добиле нивните најдобри улоги

Замислете си го процесот на аудиција. Стоите во соба полна со непознати лица и се обидувате да одглумите ...
Аудициите заради кои актерите ги добиле нивните најдобри улоги (фото)

Диносаурусите повторно напаѓаат во Jurassic World

Новиот трејлер за “Jurassic World“ пристигна. Уште еднаш ние луѓето не знаеме кога да престанеме да си иг...
Диносаурусите повторно напаѓаат во Jurassic World (фото)

„Бегај, бегај“ новата песна на Каролина

Каролина Гочева, македонската музичка дива, вчера ја промовираше својата нова песна насловена „Бегај, бег...
„Бегај, бегај“ новата песна на Каролина (фото)

Промоција на новиот албум на Летечки Пекинезери во Менада

Во среда, на 26 ноември, во „Менада“ во Старата скопска чаршија, македонскиот џез состав Летечки Пекинезе...
Промоција на новиот албум на Летечки Пекинезери во Менада (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com