МУЗИКА & ФИЛМ

Замислете си ја Imagine од Џон Ленон...

За вистинското значење на тескот на "Imagine" се отворени многу дебати. За милиони фанови "Imagine" е пре...
Замислете си ја Imagine од Џон Ленон... (фото)

Погледнете го трејлерот за „Пепелашка'

Дизни го објави трејлерот за новиот филм за Пепелашка.
Погледнете го трејлерот за „Пепелашка' (фото)

Погледнете го најновиот трејлер за "50 нијанси сиво"

Повеќе тензија. Повеќе Кристијан. Продуцентската куќа „Universal Pictures“ го објави и вториот трејлер за...
Погледнете го најновиот трејлер за "50 нијанси сиво" (фото)

Победниците и скандалите на Скопски фестивал

Даниел Кајмакоски е официјален победник на Скопскиот фестивал со неговата песна "Лисја есенски'. Даниел ќ...
Победниците и скандалите на Скопски фестивал (фото)

Погледнете го видео записот на Тејлор Свифт за "Blank Space"

Песната од најновиот албум на младата пејачка "1989" доби свој видео запис. Во него Тејлор крши автомобил...
Погледнете го видео записот на Тејлор Свифт за "Blank Space" (фото)

Погледнете го трејлерот за анимираниот филм "Minions"

Првиот трејлер за филмот “Minions” е тука!
Погледнете го трејлерот за анимираниот филм "Minions" (фото)

Погледнете го трејлерот за "Fast and Furious 7"

Трејлерот за "Furious 7" е објавен, а Пол Вокер е тотално безкомпромисен во една од неговите последни уло...
Погледнете го трејлерот за "Fast and Furious 7" (фото)

Џ.К. Ролинг ја објави новата "Хари Потер" приказна

Џ.К. Ролинг ја објави новата кратка приказна за Хари Потер на нејзината веб-страна – Pottermore. Во кратк...
Џ.К. Ролинг ја објави новата "Хари Потер" приказна (фото)

Џ.К. Ролинг спрема изненадување за сите фанови на Хари Потер

Авторката Џ.К. Ролинг изјави дека за ноќта на вештерките ќе ги изненади сите фанови на Хари Потер со нова...
Џ.К. Ролинг спрема изненадување за сите фанови на Хари Потер (фото)

Тејлор Свифт го издаде својот најнов албум

“1989” е петиот студиски албум на Тејлор Свифт, кој е пуштен во продажба денес.
Тејлор Свифт го издаде својот најнов албум (фото)

Најдобрите балкански филмови

Приказната е основен и многу важен елемент во кинопродукцијата. Балканот е место полно со приказни. тука ...
Најдобрите балкански филмови (фото)

45 години по фестивалот Вудсток

Фестивалот Вудсток кој се одржал во Бетел, Њујорк на 15 Август 1969 година пред 400 000 публика е најкулт...
45 години по фестивалот Вудсток (фото)

Сите добри филмови кои излегуваат оваа есен

Есента е тука, што значи две работи: времето станува постудено и излегуваат еден куп нови филмови. Заедно...
Сите добри филмови кои излегуваат оваа есен (фото)

17 животни лекции кои можете да ги научите од Блер Валдорф

Таа е една и единствена, таа е Queen B, најозборуваната девојката од Gossip Girl и има што да не научи.
17 животни лекции кои можете да ги научите од Блер Валдорф (фото)

Култни хорор филмови од 60тите кои мора да ги гледате

Стотици долгометражни филмови се продуцирани во 60тите година. Оваа декада е најпозната по историските др...
Култни хорор филмови од 60тите кои мора да ги гледате (фото)

Актери кои физички се речиси идентични со историските луѓе што ги глумат

Кога се селектира екипа за биографски филм, режисерот треба да избере актер кој е физички многу близок до...
Актери кои физички се речиси идентични со историските луѓе што ги глумат (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com