МУЗИКА & ФИЛМ

Една декада Фестивал на Новиот Германски Филм

Годинава се одбележува еден мал, но значаен јубилеј - првата декада од Фестивалот на новиот германски фил...
Една декада Фестивал на Новиот Германски Филм (фото)

Целосната "Star Wars" трилогија сумирана во 3 минутно видео

Ако го немате гледано "Star Wars", а не сакате да се срамите во друштво заради тој факт - ова триминутно ...
Целосната "Star Wars" трилогија сумирана во 3 минутно видео (фото)

Слушнете го каверот на Арета Френклин - "Rolling In The Deep"

"Царицата" Арета Френклин има 72 години, но таа докажа дека сеуште е моќен вокалист.
Слушнете го каверот на Арета Френклин - "Rolling In The Deep" (фото)

Најдобрите фантастични филмови од 80-те години

Дури и да не сте пораснале во 1980-те години, можете да забележите дека филмовите од таа ера имаат компле...
Најдобрите фантастични филмови од 80-те години (фото)

Бијонсе стави крај на сите трачеви споделувајќи интимни моменти од животот

Моментот кој привлече најмногу внимание е фотографијата од бременоста на Бијонсе, каде таа позира гола во...
Бијонсе стави крај на сите трачеви споделувајќи интимни моменти од животот (фото)

Минималистички постери по повод 20 години од првата епизода на "Friends"

Пред точно 20 години, првата епизода на “Friends” била прв пат прикажана. Сите ја знаеме оваа серија во к...
Минималистички постери по повод 20 години од првата епизода на "Friends" (фото)

Документарци кои можат да ви го променат животот

Документарните филмови се помоќни од сите други жанрови едноставно затоа што ги покажуваат страните на жи...
Документарци кои можат да ви го променат животот (фото)

Интригантен трејлер за “Big Eyes“, новиот филм на Тим Бартон

Тој има два оскари, дали ова е шансата за трет? Оваа зима ќе го гледаме оскаровецот Кристоф Валц во новио...
Интригантен трејлер за “Big Eyes“, новиот филм на Тим Бартон (фото)

Погледнете дел од анимацијата за филмот на Sony Pictures - Попај

Генaди Тартaковски е режисерот на новиот филм на Sony Pictures посветен на легендарниот лик од нашето дет...
Погледнете дел од анимацијата за филмот на Sony Pictures - Попај (фото)

Слушнете ја соработката на Мајкл Џексон и Квин

Дуетот помеѓу Квин и Мајкл Џексон конечно се здоби со својата премиера.
Слушнете ја соработката на Мајкл Џексон и Квин (фото)

Ода за газињата во новото видео на Џенифер Лопез и Иги Азалеја, "Booty"

Големи се шансите дека никогаш порано не сте виделе толку многу газиња во толку малку време. По бескрајно...
Ода за газињата во новото видео на Џенифер Лопез и Иги Азалеја, "Booty" (фото)

Приказната за Gerfunkel and Oates

Линдхоум (Garfunkel) е витка русокоса. Микучи (Oates) е ситна бринета. Oблечени во слатки фустанчиња, со ...
Приказната за Gerfunkel and Oates (фото)

Дарко Митревски го најави новиот „Мис Стон”

Најновиот македонски филмски проект „Мис Стон”, ќе биде режиран од Дарко Митревски во соработка со продуц...
Дарко Митревски го најави новиот „Мис Стон” (фото)

Најжешките љубовни сцени во музичките видеа

Музичките видеа често ја преминуваат тенката линија помеѓу продавање музика и продавање секс. Понекогаш т...
Најжешките љубовни сцени во музичките видеа (фото)

Што ќе гледаме во премиерата на новата сезона на Big Bang Theory?

Фановите на Big Bang Theory едвај чекаат да дојде 22 септември кога ќе се емитува првата епизода од осмат...
Што ќе гледаме во премиерата на новата сезона на Big Bang Theory? (фото)

Во Хрватска се отвараат кампови каде децата би се одвикнувале од турбо-фолк музика

Овој камп кој изгледа како камп за некаква обука, или рехабилитациски центар - потсеќа на програмите кои ...
Во Хрватска се отвараат кампови каде децата би се одвикнувале од турбо-фолк музика (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com