МУЗИКА & ФИЛМ

30 филма кои треба да ги гледате пред да наполните 40 години

Филмовите се одличен начин да се телепортирате во друга приказна каде живеете различен живот на различно ...
30 филма кои треба да ги гледате пред да наполните 40 години (фото)

18 животни лекции кои можеме да ги научиме од Симпсонови

Дали ви се верува дека Симпсонови се со нас веќе четврт век? Многу од нас ги гледале и како деца, иако ни...
18 животни лекции кои можеме да ги научиме од Симпсонови (фото)

Победници, губитници и моменти кои ги обележаа овогодинешните ЕМИ награди

ЕМИ наградите, кои вчера се одржаа во Nokia Theater во Лос Анџелес покажаа дека телевизија има уште многу...
Победници, губитници и моменти кои ги обележаа овогодинешните ЕМИ награди (фото)

Бијонсе завладеа како кралица на MTV VMA наградите

Бијонсе вчера вечер ја освои бината на MTV видео награди со 20 минутен незаборавен настап. Тaнцувајќи и п...
Бијонсе завладеа како кралица на MTV VMA наградите (фото)

Кој ги „собра“ наградите на MTV VMA 2014?

Церемонијата за доделување на MTV VMA наградите се одржа вчера вечер во Forum во близина на Лос Анџелес, ...
Кој ги „собра“ наградите на MTV VMA 2014? (фото)

Persepolis - анимиран филм кој мора да го гледате

Persepolis е филм базиран на истоимената книга, која е автобиографија на Марјан Сатрапи каде таа го опишу...
Persepolis - анимиран филм кој мора да го гледате (фото)

Кои се најдобрите 50 денс песни?

10.000 луѓе гласале онлајн за изборот на mixmag за 50 најдобри денс песни. Еве листа на најголемите елект...
Кои се најдобрите 50 денс песни? (фото)

11 чудни работи кои не сте ги знаеле за The Beatles

The Beatles им се добро познати на луѓе од 7 до 77 години. Тие се првиот рокенрол бенд кој се здобил со с...
11 чудни работи кои не сте ги знаеле за The Beatles (фото)

Песни кои ќе направат да се чувствувате како моќна жена

На секоја жена понекогаш ѝ треба нешто што може да ѝ ја подигне самодовербата. За среќа, постојат многу п...
Песни кои ќе направат да се чувствувате како моќна жена (фото)

Негативци со најдобар стил во историјата

Тие се зли и луди, и имаат едно нешто заедничко, а тоа е беспрекорен стил каков што добри девојки можат с...
Негативци со најдобар стил во историјата (фото)

Бијонсе рапува за инцидентот во лифтот во новиот ремикс "Flawless"

Бијонсе уште еднаш не потсети дека знае да приреди изненадување. Викендов, повторно без најава, го објави...
Бијонсе рапува за инцидентот во лифтот во новиот ремикс "Flawless" (фото)

Трејлерот за "The Hunger Games: Mockingjay Part I"

Трејлерот за "The Hunger Games: Mockingjay Part I" беше претставен викендот во San Diego, Comic - Con, а ...
Трејлерот за "The Hunger Games: Mockingjay Part I" (фото)

Поп арт и винтиџ мода во новото видео на Кети Пери за “This Is How We Do“

Новото видео на Кети Пери, "This Is How We Do", е вистинска експлозија на поп арт, винтиџ мода и сладолед...
Поп арт и винтиџ мода во новото видео на Кети Пери за “This Is How We Do“ (фото)

Лана Дел Реј невеста без младоженец во новото видео за "Ultraviolence"

Новото видео на Лана Дел Реј, изгледа како наивна фантазија во која младата пејачка талка низ раззеленета...
Лана Дел Реј невеста без младоженец во новото видео за "Ultraviolence" (фото)

Текстовите на Лорин Хил ќе ве инспирираат да го погледнете светот од друг агол

Лорин Хил е неверојатна. Пејачката, текстописец и актерка, откако го објави својот прв соло албу “The Mis...
Текстовите на Лорин Хил ќе ве инспирираат да го погледнете светот од друг агол (фото)

Слушнете ја новата песна на Lady Gaga и Tony Bennet

Lady Gaga и Tony Bennet повторно си ги здружија силите за каверот на Cole Porter "Anything Goes".
Слушнете ја новата песна на Lady Gaga и Tony Bennet (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com