МУЗИКА & ФИЛМ

Погледнете го трејлерот за The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Погледнете го првиот трејлер за "The Hobbit: The Battle of the Five Armies". Војната која надоаѓа кон Mid...
Погледнете го трејлерот за The Hobbit: The Battle of the Five Armies (фото)

Давид Димовски, музичар со потенцијал за светска слава

„Project Orpheus“ е музички соло- проект на артистот Давид Димовски (21). По неколку смели чекори, овој а...
Давид Димовски, музичар со потенцијал за светска слава (фото)

Првите улоги на најплатени глумци на денешницата

За да бидат толку успешни колку што се денес, овие холивудски актери и актерки морале да почнат од некаде...
Првите улоги на најплатени глумци на денешницата (фото)

Трејлерот за Fifty Shades Of Grey, конечно!

Пред четири дена Бијонсе го пушти на Инстаграм тизерот за филмувана верзија на истоимената книга Fifty Sh...
Трејлерот за Fifty Shades Of Grey, конечно! (фото)

Најдобри онлајн музички платформи

Ако не можете да си го замислите животот без музика, оваа листа на најдобрите сервиси за преслушување муз...
Најдобри онлајн музички платформи (фото)

Интервју со Mosaik Kollektif

Mosaik Kollektif ѝ се добро познати на македонската клубска сцена. Иван Сарамандов и Дејан Трајков се ек...
Интервју со Mosaik Kollektif (фото)

10 анимирани филмчиња на Хајао Мијазаки кои навистина треба да ги гледате

Секој кој што е фан на анимираните филмови – всушност, секој кој што е љубител на филмови веќе има слушна...
10 анимирани филмчиња на Хајао Мијазаки кои навистина треба да ги гледате (фото)

Weird Al Yankovic ја претвори "Happy" на Pharrell во "Tacky"

Weird Al Yankovic го промовира неговиот нов албум "Mandatory Fun", со најава дека во наредните осум дена ...
Weird Al Yankovic ја претвори "Happy" на Pharrell во "Tacky" (фото)

39 причини поради кои Ема Вотсон е совршена

Со свои очи го гледавме прераснувањето на Ема Вотсон од срамежливо девојче во вистинска дама со беспрекор...
39 причини поради кои Ема Вотсон е совршена (фото)

Даниел Кајмаковски со нов денс хит - химната на фестивалот LoveFest

Даниел Кајмаковски, во соработка со John Jogurt, Calavera & Manya, го позајми својот вокал за химната на ...
Даниел Кајмаковски со нов денс хит - химната на фестивалот LoveFest (фото)

Зошто Ејми Шумер е битна за сите жени

Inside Amy Schumer дефинираше нов бран на феминистичка скеч комедија. Ова шоу е доста сурово, исто толку ...
Зошто Ејми Шумер е битна за сите жени (фото)

Кратка историја на женските комедии

Девојки, женски комедии не се измислица на модерниот Холивуд. Од ерата кога Мерилин Монро владеела на гол...
Кратка историја на женските комедии (фото)

Комплетен водич на сите лица со кои Кание Вест љуби да се споредува

Кание Вест е многу нешта: татко, рапер, моден дизајнер, но понекогаш тој исто така е дрво, а во некои слу...
Комплетен водич на сите лица со кои Кание Вест љуби да се споредува (фото)

Приказните на Дизни какви што не сте ги чуле порано

Сите вие кои се задоволивте со краевите на Дизни во кои сите среќно си живеат, бидете подготвени да ви се...
Приказните на Дизни какви што не сте ги чуле порано (фото)

Кои филмови се најдоа на листата на најскапи филмови на сите времиња?

Во неколку легендарни холивудски блокбастери вложени се огромни суми на пари, за овие филмови да успеат в...
Кои филмови се најдоа на листата на најскапи филмови на сите времиња? (фото)

Робин Тик „се извинува“ во новото видео "Get Her Back"

Робин тик го издаде видеото за новиот сингл "Get Her Back", од неговиот последен албум "Paula", кој изгле...
Робин Тик „се извинува“ во новото видео "Get Her Back" (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com