МУЗИКА & ФИЛМ

22 најсекси негативци на филм

Иако во филмовите треба да глумат злобни, дрски, убици, чудовишта, мафијаши или психопати тие се едни од ...
22 најсекси негативци на филм (фото)

Хитови за одлично летно расположение

Официјално со почетокот на летото, метеоролозите најавија убаво и сончево време, па наскоро плажите ќе би...
Хитови за одлично летно расположение (фото)

Избришаните сцени од "Dumb and Dumber"

Погледнете кој хистеричен клип не успеал да влезе во филмот пред 20 години.
Избришаните сцени од "Dumb and Dumber" (фото)

Arctic Monkeys го објавија видеото за новиот сингл “Snap Out Of It"

Arctic Monkeys го објавија видеото за шестиот сингл "Snap Out Of It", од нивниот последен албум "AM". Вид...
Arctic Monkeys го објавија видеото за новиот сингл “Snap Out Of It" (фото)

Пред и по визуелните ефекти на вашите омилени филмови и серии

Сите знаеме дека филмските и ТВ-продуцентите користат визуелни ефекти, но ќе се изненадите кога ќе видите...
Пред и по визуелните ефекти на вашите омилени филмови и серии (фото)

Dumb and Dumber To, погледнете го носталгичниот трајлер

По дваесет години глупавите пријатели повторно се заедно. Џим Кери и Џеф Даниелс повторно ги играат Хери ...
Dumb and Dumber To, погледнете го носталгичниот трајлер (фото)

Од каде потекнуваат имињата на познатите ликови во сериите?

Колкаво значење има името? Поголемо отколку што мислите. Особено кога станува збор за имињата на омиленит...
Од каде потекнуваат имињата на познатите ликови во сериите? (фото)

Слушнете ги новите песни на Мајли Сарјус и Лана Дел Реј

Овој викенд двете млади ѕвезди издадоа нови песни, кои будат слични емоции. Двете пејачки вообичаено имаа...
Слушнете ги новите песни на Мајли Сарјус и Лана Дел Реј (фото)

Прекрасните локации на кои се снимаше Game of Thrones

Ако сте голем фан на Game of Thrones сигурно ќе уживате во ова патување низ прекрасните локации каде што ...
Прекрасните локации на кои се снимаше Game of Thrones (фото)

Најпродавани музичари во историјата

Дали некогаш сте се запрашале кои се најпродаваните музичари во историјата? Погледнете кои се луѓето кои ...
Најпродавани музичари во историјата (фото)

Еволуцијата на омилените цртани ликови

Како и славните личности, така и анимираните ликови имаат тенденцијата да се менуваат (разубавуваат) со т...
Еволуцијата на омилените цртани ликови (фото)

Топ 50 жени секс икони во филмската индустрија

Да се биде модна икона е едно, но да се биде добра актерка е нешто сосема друго. За да не бидеш секс-симб...
Топ 50 жени секс икони во филмската индустрија (фото)

Најискрената песна која некогаш сте ја чуле

Интернет сензацијата John Lajoie е најпрепознатлив по неговите комични хитови “Everyday Normal Guy“ и “S...
Најискрената песна која некогаш сте ја чуле (фото)

Кајмаковски и Влатко ги покажаа убавините на Македонија во новите видеа

Во изминативе неколку дена излегоа две видеа за два дуета на нашите најголеми музички ѕвезди, Даниел Кајм...
Кајмаковски и Влатко ги покажаа убавините на Македонија во новите видеа (фото)

Џони Деп непрепознатлив во новиот филм „Black Mass"

Џони Деп е еден од најубавите мажи во светот. Досега во повеќето филмови во кои сме го гледале, Деп глуме...
Џони Деп непрепознатлив во новиот филм „Black Mass" (фото)

Слушнете ја новата песна на Даниел Кајмаковски и Жељко Јоксимовиќ „Скопје - Београд“

Даниел Кајмаковски и неговиот ментор Жељко Јоксимовиќ снимија заедничка песна, насловена „Скопје - Београ...
Слушнете ја новата песна на Даниел Кајмаковски и Жељко Јоксимовиќ „Скопје - Београд“ (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com