МУЗИКА & ФИЛМ

Нема да ви верува кога ќе видите како свират

Кога некој ќе ви препорача да погледнете видео од квартет, си велите „па добро колку може тоа да биде воз...
Нема да ви верува кога ќе видите како свират (фото)

Топ 10 ретро летни филмови на кои треба да се потсетите

Ова лето покрај нови летни блокбастери, вратете се во времето и погледнете некој од летните филмски хитчи...
Топ 10 ретро летни филмови на кои треба да се потсетите (фото)

Шакира го објави видеото La La La, химната на Бразил 2014

Колумбиската поп сензација Шакира, го објави видеото за нова химна на Светскиот фудбалски куп во Бразил 2...
Шакира го објави видеото La La La, химната на Бразил 2014 (фото)

Филмови кои ќе ве инспирираат да патувате

Отсекогаш сте сакале да бидете авантуристи и да доживеете незаборавно патување, но никогаш не сте успеале...
Филмови кои ќе ве инспирираат да патувате (фото)

10 романтични комедии кои не се премногу лигави

Сакате да гледате филм со вашето момче, но веќе преку глава ви се дојдени неговите филмови полни со тесто...
10 романтични комедии кои не се премногу лигави (фото)

Од ново видео на M.I.A. може да добиете епи напад

M.I.A. го објави своето ново видео за песната Double Bubble Trouble, 3 минутна психоделична политички обо...
Од ново видео на M.I.A. може да добиете епи напад (фото)

Бијонсе и Џеј Зи изненадија со нов „трејлер“

Во пресрет на турнејата "On the Run", Бијонсе и Џеј Зи не изненадија со ново видео, кое потсетува на треј...
Бијонсе и Џеј Зи изненадија со нов „трејлер“ (фото)

10 најдобри еротски филмови кои треба да ги гледате

Ако порно филмовите ви се премногу зачинети, тогаш ви препорачуваме да погледнете некои од овие еротски ф...
10 најдобри еротски филмови кои треба да ги гледате (фото)

15 француски романтични филмови кои можете да ги погледнете овој викенд

Ако ја сакате земјата на беретките, багетите и љубовта, тогаш француските романтични филмови се дефинитив...
15 француски романтични филмови кои можете да ги погледнете овој викенд (фото)

Оживеа кралот на поп музиката, Мајкл Џексон

Новата песна на Мајкл Џексон која тој ја напишал во 1983 година конечно доби видео спот. Песната “Love N...
Оживеа кралот на поп музиката, Мајкл Џексон (фото)

23 работи кои не ги знаете за Фарел Вилијамс

Иако Фарел одамна е познат како врвен музичар, неговите 5 минути слава дојдоа сега. Песната Happy стана о...
23 работи кои не ги знаете за Фарел Вилијамс (фото)

The Simpsons и Family Guy во заедничка епизода

Хомер Симпсон и Питер Грифин се караат кое пиво е подобро Duff или Pawtucket. Што повеќе можете да посака...
The Simpsons и Family Guy во заедничка епизода (фото)

Неверојатни фотографии зад сцената на култните светски филмови

„Зад сцената“ е фраза која се користи за да опише што сè се случува за време на продукцијата во попу...
Неверојатни фотографии зад сцената на култните светски филмови (фото)

Кончита Вурст е овогодишниот победник на Евровизија

Кончита Вурст, алтер егото на 25 годишниот Томан Ноевирт, на евровизиската сцена ја приреди најгламурозна...
Кончита Вурст е овогодишниот победник на Евровизија (фото)

Кои серии ќе продолжат да се емитуваат, а кои ќе бидат прекинати?

Ова е времето на пресуди, дали вашата омилена серија ќе има уште една сезона или ќе мора да се простите с...
Кои серии ќе продолжат да се емитуваат, а кои ќе бидат прекинати? (фото)

Откриена големата тајна на Дизни и Пиксар

Во безброј анимирани филмови на Дизни и Пиксар се провлекува една тајна веќе многу години. Сигурно и вие ...
Откриена големата тајна на Дизни и Пиксар (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com