МУЗИКА & ФИЛМ

Среќни песни за убав ден

Како последен ден од работната недела, заслуживте одмор и релаксација. А како ќе го направите тоа ако не ...
Среќни песни за убав ден (фото)

И покрај одличниот настап на Тијана не успеа да се пласира во финале

Нашата Тијана Дапчевиќ вечерва покажа дека е пејачка со светски глас на евровизиската сцена во Копенхаген...
И покрај одличниот настап на Тијана не успеа да се пласира во финале  (фото)

Брадестиот aвстриски травестит во центарот на вниманието на Евровизија

Кога на Евровизиската сцена се појави претставикот на Австрија, рефлекторот полека откри фигура со неверо...
Брадестиот aвстриски травестит во центарот на вниманието на Евровизија (фото)

Како би изгледал порно филм режиран од Вес Андерсон?

Ако во порно филмовите барате подлабоко значење, ексцентричност и добар инди саунтрак, тогаш имате среќа,...
Како би изгледал порно филм режиран од Вес Андерсон? (фото)

Како би изгледале Game of Thrones кога Дизни би направиле адаптација

Game of Thrones е многу нешта: морално дволичен серијал во кој се случуваат пресврти кои ја надминуваат ф...
Како би изгледале Game of Thrones кога Дизни би направиле адаптација (фото)

Џенифер Лопез најавува нов албум, погледнете го каверот

Џенифер Лопез потврди дека нејзиниот нов албум ќе го носи името АКА. Овој албум треба да претстави ja нов...
Џенифер Лопез најавува нов албум, погледнете го каверот (фото)

Сите соработки на Бијонсе и Џеј Зи

Откако Бијонсе и Џеј Зи ја најавија заедничката турнеја, среќните фанови во Америка едвај дочекаа да почн...
Сите соработки на Бијонсе и Џеј Зи (фото)

Животни лекции кои ги научивме од "Friends"

Иако не се прикажува веќе со години, "Friends" е една од оние серии кои ќе останат запаметени с...
Животни лекции кои ги научивме од "Friends" (фото)

10 графикони кои секој фан на "Mean Girls" знае дека се вистинити

Оваа недела навршуваат десет години од филмот "Mean Girls", или како што некои девојки би го на...
10 графикони кои секој фан на "Mean Girls" знае дека се вистинити (фото)

Слушнете ја бонус песната на Фарел Вилијамс "Smile"

Во последниот албум на Фарел Вилијамс “G I R L“ има бонус песна, која се појави само на изданијата намен...
Слушнете ја бонус песната на Фарел Вилијамс "Smile" (фото)

Почина актерот Боб Хоскинс

Актерот Боб Хоскинс, познат по улогите во филмовите “The Long Good Friday“ и “Who Framed Roger Rabbit“ по...
Почина актерот Боб Хоскинс (фото)

Бијонсе, највлијателна личност на светот го претстави новото видео за "Pretty Hurts"

Кој владее со светот? Бијонсе! Тоа го потврдува и Time - Бијонсе се најде на листата на 100 највлијателни...
Бијонсе, највлијателна личност на светот го претстави новото видео за "Pretty Hurts" (фото)

7 романтични филмови и лагите во кои нè натераа да веруваме

Гледање романтичен филм е одличен начин за поминување на слободното време и гушкање со партнерот. Но во р...
7 романтични филмови и лагите во кои нè натераа да веруваме (фото)

Фарел Вилијамс со нов хит

Дали новиот хит на Фарел ќе достигне поголема популарност од „Happy"?! Американскиот рапер го објави виде...
Фарел Вилијамс со нов хит (фото)

Новата песна на Бијонсе "Dreams", е супер секси

Бијонсе и Boots повторно направија хит. Талентираниот продуцент, чие вистинско име е Jordy Asher, издаде ...
Новата песна на Бијонсе "Dreams", е супер секси  (фото)

Денес започнува 17-тиот Скопски филмски фестивал

Денес, на 23 април, започнува 17тото издание на Скопскиот филмски фестивал, во чии рамки ќе бидат прикажа...
Денес започнува 17-тиот Скопски филмски фестивал (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com