МУЗИКА & ФИЛМ

Зелени документарци за Денот на планетата Земја

Денот на планетата Земја е одлично време за да научиме нешто повеќе за предизвиците со кои се соочува наш...
Зелени документарци за Денот на планетата Земја (фото)

14 филма напишани, режирани или со женска главна улога во 2014

Иако жените се одговорни за половина од заработката во бокс офисот, сепак само 15% од главните улоги им п...
14 филма напишани, режирани или со женска главна улога во 2014 (фото)

Холивудските ѕвезди на снимање на новите филмови и серии

Ѕирнете во најновите холивудски филмови и серии гледајќи ги фотографиите од снимањата. Додека чекаме да г...
Холивудските ѕвезди на снимање на новите филмови и серии (фото)

Највпечатливите моменти на MTV Movie Awards

На страна од победниците, меѓу кои „The Hunger Games: Catching Fire“ е филмот кој дефинитивно доминираше ...
Највпечатливите моменти на MTV Movie Awards (фото)

Кој со кого „се смува" во Игри на престолот

Да се каже дека во Game of Thrones има малку секс, е како да кажеш дека во hustler има малку голотија. Се...
Кој со кого „се смува" во Игри на престолот (фото)

Конечно! Спотот за евровизиската песна на Тијана

Долго време бевме во исчекување и конечно имаме можност да го погледнеме спотот за евровизиската песна на...
Конечно! Спотот за евровизиската песна на Тијана (фото)

Новото видео на Кети Пери за "Birthday" е толку слатко што ќе сакате да го изедете

Кети Пери буквално не изглaднува со новото промотивно видео за нејзиниот нов сингл од албумот Prism, "Bir...
Новото видео на Кети Пери за "Birthday" е толку слатко што ќе сакате да го изедете (фото)

Што се случуваше за време на снимањето на евровизискиот спот?

Штотуку имавме прилика да го видиме видеото за песната „To the sky" со која Тијана ќе не преставува ...
Што се случуваше за време на снимањето на евровизискиот спот? (фото)

Прекрасните рачно изработени костими од Игри на престолот

Во целото лудило поврзано со серијата Game of Thrones ретко кој им посветува внимание на внимателно израб...
Прекрасните рачно изработени костими од Игри на престолот (фото)

Најзгодни мажи во оклоп

Девојките можеби не сакаат борби со мечеви, но борби со мечеви на згодни момци во оклоп - сигурно сакаат....
Најзгодни мажи во оклоп (фото)

30 песни од Били Холидеј кои ќе ви ја исполнат душата

Американската џез пејачка и текстописец Били Холидеј (7.04.1915 - 17.07.1959) оваа недела ќе го прославеш...
30 песни од Били Холидеј кои ќе ви ја исполнат душата (фото)

10 работи поради кои го сакаме „10 Things I Hate About you"

"10 Things I Hate About You“ е еден од оние филмови кои ги паметиме засекогаш и кои можеме да ги гледаме ...
10 работи поради кои го сакаме „10 Things I Hate About you" (фото)

Новиот филм на Дизни „Мечки“ е најсладок филм досега

Слободно можете да барате, но посладок филм од „Мечки“ тешко ќе најдете.
Новиот филм на Дизни „Мечки“ е најсладок филм досега (фото)

Камерон Дијаз разголена и сексуално загреана во Sex Tape

Камерон Дијаз и Џејсон Сегал се главните ликови во новиот филм Sex Tape. Тие глумат брачен пар кој решава...
Камерон Дијаз разголена и сексуално загреана во Sex Tape (фото)

Најзлобни песни за раскинување

Сите сакаме да мислиме дека љубовта е вечна, но барем еднаш во животот сме доживеале „болно" раскинување ...
Најзлобни песни за раскинување (фото)

43 песни од анимирани филмови во 5 минути

Ова е навистина забавен предизвик. Оркестарот на Карнеги Хол во само 5 минути изведува делови од дури 43 ...
43 песни од анимирани филмови во 5 минути (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com