МУЗИКА & ФИЛМ

„Сакам да се омажам за принцот Хари“

Повеќето од нас мислат дека никогаш нема да бидат дел од кралско семејство, но има девојки кои се далеку ...
„Сакам да се омажам за принцот Хари“ (фото)

Музички факти кои сигурно не сте ги знаеле

Дали знаевте дека песната "Toxic" воопшто не треба да биде испеана од неа, туку од некој сосема друг? А ш...
Музички факти кои сигурно не сте ги знаеле (фото)

"Happy" на Фарел во Family Guy верзија звучи фантастично

Знаеме дека безброј пати веќе ја слушнавте "Happy", но во ваква верзија не сте ја чуле сигурно. И, ќе заж...
"Happy" на Фарел во Family Guy верзија звучи фантастично (фото)

Даниел Кајмакоски победник на X Фактор

По шест месеци, конечно Балканската публика го одбра најдобриот натпреварувач на Икс Фактор, фаворитот од...
Даниел Кајмакоски победник на X Фактор (фото)

Лејди Гага екстравагантна како и секогаш во новото 12 минутно видео "G.U.Y."

Лејди Гага ја третира својата музика како уметност, нејзиниот последен албум се вика Artpop, а со последн...
Лејди Гага екстравагантна како и секогаш во новото 12 минутно видео "G.U.Y." (фото)

Најдобар машки задник во Холивуд

Голем дел од жените велат дека прво го забележуваат држењето на мажот, насмевката, очите, но и задникот. ...
Најдобар машки задник во Холивуд (фото)

40 филмoви кои никогаш повеќе нема да ги гледате со исти очи

Сериозно, овие факти за вашите омилени филмови, можат целосно да ви го сменат животот.
40 филмoви кои никогаш повеќе нема да ги гледате со исти очи (фото)

20 култни бендови во Лего издание

Самопрогласениот фанатик за музика, знаење и Лего, Адли Сиаири Рампли, ја презентираше својата колекција ...
20 култни бендови во Лего издание (фото)

Џебната Венера, Кајли Миног со провокативно видео за “Sexercize“

Kaјли Миног го презентираше новото провокативно видео за песната "Sexercize", во кој изгледа неверојатно ...
Џебната Венера, Кајли Миног со провокативно видео за “Sexercize“ (фото)

Пиксар најави продолжение на The Incredibles

Студиото Пиксар најави дека по речиси цела декада ќе започне со работа на продолжението на анимираниот фи...
Пиксар најави продолжение на The Incredibles (фото)

Актерите и вистинските личности кои ги играле

Кога актерите треба да играат вистински лик тие имаат многу потешка задача одколку кога играат некој зами...
Актерите и вистинските личности кои ги играле (фото)

„Женски“ рејтинг на филмови

Се вика The Bechdel Test и ги оценува филмовите врз основа за малку поинакви - женски - критериуми.
„Женски“ рејтинг на филмови (фото)

Џенифер Лопез сe враќа во времето во новото видео за “I Luh Ya Papi”

Новото видео на 44 годишна музичка дива е тука, и е прилично забавно за гледање ако сакате згодни полугол...
Џенифер Лопез сe враќа во времето во новото видео за “I Luh Ya Papi” (фото)

Новиот филм посветен на Yves Saint Laurent

Најновиот филм посветен на животот на Yves Saint Laurent е интимна биографска драма која го прикажува жив...
Новиот филм посветен на Yves Saint Laurent (фото)

Big Bang Theory ќе има уште три сезони

The Big Bang Theory се прикажува секоја седмица на CBS, а во овогодинештата седма сезона на прикажување п...
Big Bang Theory ќе има уште три сезони (фото)

Јовано Јованке препеана од славна словенечка група

Perpetuum Jazzile е Словенска инструментална група, подобро позната од 2009 по Акапела каверот на Тотоват...
Јовано Јованке препеана од славна словенечка група (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com