МУЗИКА & ФИЛМ

Уште еден трејлер за новата сезона на Game of Thrones

Премиерата за четвртата сезона од филмскиот хит `Game of Trones` е закажана за 6ти Април 2014 година. HBO...
Уште еден трејлер за новата сезона на Game of Thrones (фото)

Лили Ален облечена како хот-дог во новото видео

Лили Ален го презентираше новото видео "Our Time", од албумот “Sheezus“ кој треба да излезе на 6ти мај. П...
Лили Ален облечена како хот-дог во новото видео (фото)

Озборувања од бекстејџот на концертите на Бијонсе

Во бекстејџот на концертите на Бијонсе можат да се слушнат и видат супер интересни и несекојдневни нешта ...
Озборувања од бекстејџот на концертите на Бијонсе (фото)

Дизни и многу други анимирани филмови кои не очекуваат

На голема радост на љубителите на анимираните филмови, филмските студија Дизни, Пиксар и Марвел, најавува...
Дизни и многу други анимирани филмови кои не очекуваат (фото)

Clueless е повторно „ин“

Clueless и се што е поврзано со Шер Хоровиц, особено нејзиниот стил е симбол за се што беше кул во 90тите...
Clueless е повторно „ин“ (фото)

Лена Дунам ќе биде домаќин на Saturday Night Live

Само уште еден ден! Викендов Лена Дунам ќе биде домаќинот на шоуто Saturday Night Live, a ако најавата тр...
Лена Дунам ќе биде домаќин на Saturday Night Live (фото)

Вивиен Џоли Пит глуми во Maleficent, другите деца преплашени од Анџелина Џоли

Сигурно е неверојатно искуството, да се видат мама Анџелина и малата Вивиен во улoгa на принцeзата Аурора...
Вивиен Џоли Пит глуми во Maleficent, другите деца преплашени од Анџелина Џоли (фото)

Пoбедникот на X factor James Arthur со новo музичко видео

Конечно излезе видеото за новата песна на James Arthur, 'Get Down'. Спотот го режираше познатиот Bugsy Ri...
Пoбедникот на X factor James Arthur со новo музичко видео (фото)

Broad City на Ејми Пулер ќе има и втора сезона

Ако досега не сте ја гледале серијата Broad City, чиј продуцент е одличната комичарка Емји Пулер, тоа што...
Broad City на Ејми Пулер ќе има и втора сезона (фото)

OСКАРИ 2014

Синоќешното шоу на доделувањето на Оскарите во 2014 година, траеше три ипол часа, а Американската филмска...
OСКАРИ 2014 (фото)

Цртаните на Дизни кријат многу куриња

Сигурно досега сте сретнале секси изрази и слики во цртаните на Дизни. Но сигурно не сте знаеле дека скор...
 Цртаните на Дизни кријат многу куриња (фото)

„Тинејџери“ - нов документарен филм

Тинејџерите не постоеле отсекогаш, тие морале да бидат измислени. Како што светот минувал низ индустриска...
„Тинејџери“ - нов документарен филм (фото)

Почина виртуозот на гитара Пако де Лусија

Пако Де Лусија, шпанскиот гитарист и еден од најголемите музичари на 20тиот век, почина денес во Мексико.
 Почина виртуозот на гитара Пако де Лусија (фото)

Бијонсе го заведува Џеј Зи во новото видео "Partition"

Бијонсе го објави екстравагантното и духовито видео за "Partition", во кое секси лириките совршено се вкл...
Бијонсе го заведува Џеј Зи во новото видео "Partition" (фото)

Почина Харолд Рамис - режисерот на култните комедии Groundhog Day и Ghost Busters

Харолд Рамис, режисерот кој стои зад култните комедии, Groundhog Day, Ghost Busters и Caddyshack, почина ...
Почина Харолд Рамис - режисерот на култните комедии Groundhog Day и Ghost Busters (фото)

Слушнете го новиот сингл на Шакира - "Empire"

"Empire" е новиот сингл на Шакира, кој веднаш по најавата беше објавен на Vevo. Оваа песна е втората која...
Слушнете го новиот сингл на Шакира - "Empire" (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com