МУЗИКА & ФИЛМ

Промовирано новото видео на прекрасната Тамара

Вчера во „Станица 26″ беше промовирано видеото за прекрасната балада „Тешко без тебе” на уникатната Тамар...
Промовирано новото видео на прекрасната Тамара (фото)

Нене Чери се враќа по 18 години пауза

Нене Чери, го објави новиот соло албум по 18 години пауза. Чери, која ќе наполни 50 години следниот месец...
Нене Чери се враќа по 18 години пауза (фото)

Џими Фалон растури на Tonight Show

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon во премиерната недела на прикажување има околу 8.5 милиони гледачи...
Џими Фалон растури на Tonight Show (фото)

Слушнете ја песната со која Тијана ќе не претставува на Евровизија

Нашата претставничка на овогодинешната Евровизија која ќе се одржи во Копенхаген, Данска – Тијана Дапчеви...
Слушнете ја песната со која Тијана ќе не претставува на Евровизија (фото)

Сексот и градот се враќа во кино салите?

Денес навршуваат десет години од прикажувањето на последната епизода на серијалот „Сексот и градот“. На г...
Сексот и градот се враќа во кино салите? (фото)

Кети Пери ги претвора мажите во прав во новото видео "Dark Horse"

Кети Пери го објави видеото за актуелниот сингл "Dark Horse". Ова е четврти сингл од нејзиниот албум “Pri...
Кети Пери ги претвора мажите во прав во новото видео "Dark Horse" (фото)

Првиот филм кој го употребил зборот „вагина“

„Вагина!“ Колку и да звучи неверојатно, Волт Дизни е човекот кој храбро прв пат во филм го употребил збор...
Првиот филм кој го употребил зборот „вагина“ (фото)

Тори Амос го најави својот нов албум

Тори Амос, се враќа на своите корени по последните неколку изданија кои повеќе беа ориентирани кон класик...
Тори Амос го најави својот нов албум (фото)

Британски музички награди 2014

Синоќа во преполната сала O2, се одржаа Brit Awards за 2014 година, кои традиционално се доделуваат за му...
Британски музички награди 2014 (фото)

Настапот на Бијонсе на Британските музички награди

По контроверзниот настат на Греми наградите, и неверојатното шоу на Супербол, Бијонсе со својата изведба ...
Настапот на Бијонсе на Британските музички награди (фото)

Трејлерот за новиот филм на Анџелина Џоли

Анџелина Џоли, освен што уживаше на одморот во Австралија со своето семејство, режираше и нов филм. По фи...
Трејлерот за новиот филм на Анџелина Џоли (фото)

Како звучат Симпсонови на другите јазици?

Дали некогаш сте се запрашале како звучат шегите на кои се смееме на „Симпсонови“ на другите јазици? Ако ...
Како звучат Симпсонови на другите јазици? (фото)

Победниците на БАФТА наградите 2014

Вечерва Лондон беше местото на настанот, каде омилените лица од големите екрани присуствуваа на наградите...
Победниците на БАФТА наградите 2014 (фото)

Ако ликовите од серијата „Game of Thrones" беа мачки

Сигурно поголемиот дел од вас ја гледале серијата Game of Thrones, а они кои не ја гледале сигурно слушна...
Ако ликовите од серијата „Game of Thrones" беа мачки (фото)

Комичарки што мора да ги гледате

Смеењето е здраво! Само седум минути гласно смеење ви го продолжува животот, а денот го прави незаборавен...
Комичарки што мора да ги гледате (фото)

Мараја Кери е топлес во новото музичко видео

Излезе новото видео на Мараја Кери за песната 'You're Mine'. Песната е напишана и продуцирана од Rodney J...
Мараја Кери е топлес во новото музичко видео (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com