МУЗИКА & ФИЛМ

Вагините-заслужуваат-почит!

Сер Брус Мајкл и Реј Томбстоун ги учат своите ученици како да третираат дама „правилно“ таму доле. Да бид...
Вагините-заслужуваат-почит! (фото)

Ново видео на Nicki Minaj: "Lookin Ass Nigga"

Песната "Looking Ass Nigga" ќе се појави на новата Young Money/Cash Money компилација насловена Rise of a...
Ново видео на Nicki Minaj: "Lookin Ass Nigga" (фото)

Најапсурдно лоши шапки на популарните музичари

Дали Хери Потер имал распродажба на своите шапки? Или пак тоа е вреќа со компири на главата на Фарел Вили...
Најапсурдно лоши шапки на популарните музичари (фото)

Почина Холивудската легенда Ширли Темпл

Ширли Темпл, актерка, пејачка, танчерка и политичарка, која светот ја знае како првата Холивудската дете ...
Почина Холивудската легенда Ширли Темпл (фото)

Брендон Фрејзер во нова комедија - HairBrained

Откако го отфрлаат од Харвард, 14 годишниот гениј и отпадник Eli Pettifog (Аlex Wolff), се наоѓа во Витма...
Брендон Фрејзер во нова комедија - HairBrained (фото)

Кога филмовите номинирани за Оскар би имале имиња од Pixar

Некој дошол до бролијантна идеја, на филмовите кои се номинирани за Оскар да им даде имиња од анимираните...
Кога филмовите номинирани за Оскар би имале имиња од Pixar (фото)

5 Анимирани филмови што не можеме да ги дочекаме

Анимираните филмови не ги радуваат само децата, туку и возрасните. По одличните анимации кои имавме прили...
5 Анимирани филмови што не можеме да ги дочекаме (фото)

Зад сцената со Ријана и Шакира

Ријана и Шакира го направија најжешкото видео кое се појави оваа година. А. уште пожешки се фотките слика...
Зад сцената со Ријана и Шакира (фото)

Филмови од Берлинскиот филмски фестивал кои мора да ги погледнете

Денес започнува 64тото издание на Берлинскиот филмски фестивал, и ќе трае до 16 февруари. На плоштадот Po...
Филмови од Берлинскиот филмски фестивал кои мора да ги погледнете (фото)

Трејлер за Zero Theorem на Тери Гилиам

Трејлерот за последниот филм на истакнатиот режисер Terry Gilliam, Zero Theorem, ја виде светлината.
Трејлер за Zero Theorem на Тери Гилиам (фото)

Бруно Марс ја освои публиката на Super Bowl

Бруно Марс беше ѕвездата на Super Bowl. Тој ја освои публиката со неговиот феноменален настап, изведувајќ...
Бруно Марс ја освои публиката на Super Bowl (фото)

Скарлет Јохансон - секси вонземјанин во новиот тизер за Under the Skin

Новиот филм на Jonathan Glazer, Under the Skin, чија премиера е закажана за Април 2014, го прикажа првиот...
Скарлет Јохансон - секси вонземјанин во новиот тизер за Under the Skin (фото)

Жешко! Новото секси видео на Шакира и Ријана

Шакира се враќа со нова музика, а овој пат тука е и Ријана да ја придружува. Колумбиската фантазија, во с...
Жешко! Новото секси видео на Шакира и Ријана (фото)

Трејлер за новиот филм на Сет Мекфарлен - A Million Ways To Die In The West

Seth MacFarlane кој последен пат го видовме на големите екрани како режисер и сценарист на "Ted" во 2012,...
Трејлер за новиот филм на Сет Мекфарлен - A Million Ways To Die In The West (фото)

Погледнете го одличниот дует на Мајли и Мадона на MTV Unplugged

„Многу од она што Мадона го претставува е тоа што јас како жена сакам да го претставам... таа не се плаши...
Погледнете го одличниот дует на Мајли и Мадона на MTV Unplugged (фото)

23 најсмешни фаци и пози на Џенифер Лоренс

Џенифер Лоренс е една од најслатките холивудски актерки. Освен по одличните филмови во кои се појавува во...
23 најсмешни фаци и пози на Џенифер Лоренс (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com