МУЗИКА & ФИЛМ

„Луда романтика“: Слаткар и Сања уживаат во Венеција

Погледнете го новиот спот на Слаткар за песната „Луда романтика“.
„Луда романтика“: Слаткар и Сања уживаат во Венеција (фото)

За сите обожаватели на „Grey's Anatomy“: дознајте кои главни ликови ја напуштаат серијата

Може да се каже дека „Grey's Anatomy“ е една од најдобрите серии снимени досега и навистина сме тажни што...
За сите обожаватели на „Grey's Anatomy“: дознајте кои главни ликови ја напуштаат серијата (фото)

Конечно по 8 години со нова песна: слушнете ја „Flower of the Universe“ од Шаде

Шаде конечно ја објави долгоочекуваната песна, која ќе биде дел од музиката за филмот „A Wrinkle in Time“...
Конечно по 8 години со нова песна: слушнете ја „Flower of the Universe“ од Шаде (фото)

Најинтересните моменти од Оскарите 2018

Покрај тоа што ќе дознаете кои беа добитниците и како беа ѕвездите облечени, треба да ги дознаете и најин...
Најинтересните моменти од Оскарите 2018 (фото)

„The Shape of Water“ со само 4 награди: Листа на добитници на Оскарите 2018

Кој собра најмногу награди, кои се добитниците кои вчера дома ја понесоа златната статуетка?
„The Shape of Water“ со само 4 награди: Листа на добитници на Оскарите 2018 (фото)

Најдобрите песни од 2017 година

Да се присетиме уште еднаш на најдобрите хитови од изминатата година!
Најдобрите песни од 2017 година (фото)

„Стари“ филмови кои сите млади треба да ги погледнат

Постои добра причина зошто сите зборуваат за старите добри филмови, а на вас е да ги погледнете.
„Стари“ филмови кои сите млади треба да ги погледнат (фото)

Оскари 2018: сѐ што треба да знаете

Најголемиот настан од филмската индустрија е само за неколку дена! Не знаеме за вас, но ние со нетрпение ...
Оскари 2018: сѐ што треба да знаете (фото)

Плејлиста за весели снежни денови

Ви подготвивме една плејлиста која треба да ја слушате денеска.
Плејлиста за весели снежни денови (фото)

Промоција на новиот албум „Извор“ на Каролина Гочева: прекрасни фотографии од концертите во МОБ

Доколку досега сте биле на некоја од промоциите на Каролина Гочева, тогаш сигурно ќе се согласите дека не...
Промоција на новиот албум „Извор“ на Каролина Гочева: прекрасни фотографии од концертите во МОБ (фото)

Македонија повторно на Евровизија

Бендот Eye Cue ќе ја претставува Македонија во Лисабон
Македонија повторно на Евровизија (фото)

50 романтични комедии во пресрет на Свети Валентин

Доколу сè уште не сте погледнале некој од овие филмови, не испуштајте ги овие предлози.
50 романтични комедии во пресрет на Свети Валентин (фото)

Погледнете го новото видео на Шакира и Малума

Погледнете ги Шакира и Малума во жешко издание
Погледнете го новото видео на Шакира и Малума (фото)

Филмови кои ќе ве натераат да размислувате за животот

Иако драматичните филмови можат да ве расплачат, тие исто така можат да ве натераат да размислувате за жи...
Филмови кои ќе ве натераат да размислувате за животот (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com