МУЗИКА & ФИЛМ

Настапот на Бијонсе и Џеј Зи на доделувањето на Греми наградите

Погледнете го феноменалниот перформанс од страна на Бијонсе и Џеј Зи на доделувањето на Греми наградите. ...
Настапот на Бијонсе и Џеј Зи на доделувањето на Греми наградите (фото)

Ѕвездите од филмот Wolf of Wall Street имитираат сцена од култниот филм Тitanic

Вчера вечерта во емисијата Saturday Night Live, Јonah Hill, глумецот номиниран за најдобра машка споредна...
Ѕвездите од филмот Wolf of Wall Street имитираат сцена од култниот филм Тitanic (фото)

Стојче - артист на неделата во Берлин

Добрите познавачи на овој звук, веднаш ќе ја препознаат неговата музика и ќе ја рангираат во просторот по...
Стојче - артист на неделата во Берлин (фото)

Легендата за Мик Доџ - вистински хобит

Пред околу 25 години Mick Dodge ја замени цивилизацијата со шума, и оттогаш живее сосема независен од цив...
Легендата за Мик Доџ - вистински хобит (фото)

Глуп и поглуп 2 - прва официјална фотографија

Се појави првата официјална слика од филмот „Глуп и поглуп". Сигурно никој не останал рамнодушен на хумор...
Глуп и поглуп 2 - прва официјална фотографија (фото)

Мајли повторно гола и бизарна за MTV Unplugged

Младата ѕвезда која минатата година не престана да ги полни страниците на светските магазини го продолжув...
Мајли повторно гола и бизарна за MTV Unplugged (фото)

Победниците во филмските категории на SAG Awards (Screen Actors Guild Awards)

Погледнете кои се победниците во филмските категории на дваесеттите SAG Awards (Screen Actors Guild Award...
Победниците во филмските категории на SAG Awards (Screen Actors Guild Awards) (фото)

30 причини поради кои го сакаме филмот „Некогаш и сега“

“Then and Now“ или „Некогаш и сега“ е еден од филмовите кои дефинираа една цела генерација на девојчиња. ...
30 причини поради кои го сакаме филмот „Некогаш и сега“ (фото)

Номинациите за 86-то издание на Оскарите

Од устата на богот Тор, односно актерот Chris Hemsworth, во Лос Анџелес беа објавени долго чеканите номин...
Номинациите за 86-то издание на Оскарите (фото)

Најсмешните моменти од овогодинешниот Златен Глобус

Tina Fey и Amy Poehler го водеа Златниот Глобус 2014 и ги надминаа сите очекувања. Овогодинешниот Златен ...
Најсмешните моменти од овогодинешниот Златен Глобус (фото)

9 феноменални женски дуети

Секогаш кога два женски поп вокали ќе се соединат и ќе направат песна, резултатот е незаборавна и певлива...
9 феноменални женски дуети (фото)

Бесплатен нов албум на С А Р С

Белградската група С.А.Р.С. својот четврти по ред албум „Ikone pop kulture" им го понуди бесплатно на сво...
Бесплатен нов албум на С А Р С  (фото)

Слушнете ги новите песни на Лили Ален, Шакира и Ријана

Долго очекуваната песна на Шакира и Ријана конечно е во етерот. Но, тие не се единствените кои денес ја п...
Слушнете ги новите песни на Лили Ален, Шакира и Ријана (фото)

71-во доделување на филмските награди „Златен глобус“ 2014

71-вото издание на овогодинешните филмски награди „Златен глобус“ се покажа навистина златно за Matthew M...
71-во доделување на филмските награди „Златен глобус“ 2014 (фото)

10 Историски грешки направени во холивудските филмови

Има нешто во написот: „Базирано врз вистинита приказна“ што секогаш успева да ни го задржи вниманието. Но...
10 Историски грешки направени во холивудските филмови (фото)

25 Најдобри брит-поп албуми од 90-те

Деведесеттите се декада во која брит-поп музиката го достигна својот врв. Брит-попот е всушност британско...
25 Најдобри брит-поп албуми од 90-те (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com