МУЗИКА & ФИЛМ

Најдобрите трејлери за 2013 година

Ако сте едни од оние кои се заразени со гледање филмови, сигурно ви е многу важно да погледнете трејлер п...
Најдобрите трејлери за 2013 година (фото)

Ријана и Шакира со заедничка нова песна

Шакира и Ријана снимија заедничка песна со наслов "Can't Remember To Forget You". Промоцијата на песната ...
Ријана и Шакира со заедничка нова песна (фото)

30 нешта кои не сте ги знаеле за Бијонсе

Оваа пејачка постојано можеме да ја видиме на врвот на топ листите. Таа е добитничка на бројни Греми нагр...
30 нешта кои не сте ги знаеле за Бијонсе (фото)

Gravity, 12 Years А Slave и American Hustle со најмногу номинации на БАФТА

Британската академија за филмска и театарска уметност денес ги објави номинациите за овогодинешните награ...
Gravity, 12 Years А Slave и American Hustle со најмногу номинации на БАФТА (фото)

10 филма кои можат да бидат кандидати за Оскар

Се наближува периодот од годината кога Академијата ги објавува потенцијалните филмови кои ќе се борат во ...
10 филма кои можат да бидат кандидати за Оскар (фото)

10 најпопуларни божиќни песни

Овие 10 песни се најпопуларните божиќни песни во светот. Ниту еден Божиќ до сега не поминал без да слушне...
10 најпопуларни божиќни песни (фото)

Како изгледа малечката Матилда денес

Во 1996 година писателот Роалд Дал ја напиша детската книга „Матилда". Набрзо, оваа книга прерасна во фил...
Како изгледа малечката Матилда денес (фото)

20 музички албуми кои одбележуваат 20 години од издавањето

90тите се декада во која музичката индустрија забележа некои од најдобрите музички остварувања. 1994 годи...
20 музички албуми кои одбележуваат 20 години од издавањето (фото)

30 филмoви кои излегоа пред 10 години

2004 беше навистина добра година во филмската индустрија. Подгответе се да се почувствувате постари кога ...
30 филмoви кои излегоа пред 10 години (фото)

Најдобри анимирани филмови за 2013

Анимираните филмови веќе не се само за децата. Во 2013та имавме прилика да погледнеме анимирани филмови к...
Најдобри анимирани филмови за 2013 (фото)

Ријана и Бруно Марс се најпиратираните изведувачи во 2013

Бруно Марс и Ријана се изведувачите чии изданија оваа година биле најголем број пати пиратски симнати од ...
Ријана и Бруно Марс се најпиратираните изведувачи во 2013 (фото)

Песни што никако не смеете да ги пуштите на забава

Ништо не може да ја уништи забавата како лоша плеј листа. Многу од овие песни се одлични, но може да бида...
Песни што никако не смеете да ги пуштите на забава (фото)

Пародија на Blurred Lines од Робин Тик

Песната Blurred Lines од Робин Тик беше еден од летните хитови, коj постојано се слушаше на ТВ и радио ст...
Пародија на Blurred Lines од Робин Тик (фото)

5 талентирани улични музичари што треба да ги чуете

За да чуете добра музика не мора секогаш да чекате на препораките од музичките списанија и радио-станицит...
5 талентирани улични музичари што треба да ги чуете (фото)

Филмови кои мора да ги погледнете во 2014

2013 беше богата филмска година. Некои од филмовите кои излегоа годинава се сметаат за ремек-дела на филм...
Филмови кои мора да ги погледнете во 2014 (фото)

Љубовни песни кои ни ги растопија срцата во 2013

Во 2013 година се појавија многу нови песни кои за брзо време станаа хитови. Песните се од секаков жанр, ...
Љубовни песни кои ни ги растопија срцата во 2013 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com