МУЗИКА & ФИЛМ

Фифи и Даниел обезбедија место во полуфиналето на X-Factor Adria

Македонските претставници на X-Factor Adria докажаа дека имаат гласовни способности и сценски настап кој ...
Фифи и Даниел обезбедија место во полуфиналето на X-Factor Adria (фото)

Песни за стриптиз

Ако од секогаш сте фантазирале да му изведете стриптиз на вашиот партнер, изберете една од овие песни и п...
Песни за стриптиз (фото)

Дали конечно Ријана и Кети Пери ќе соработуваат?

Кети Пери изјави дека таа и Ријана веќе долго време дискутираат околу нивната можна соработка. Ријана и К...
Дали конечно Ријана и Кети Пери ќе соработуваат? (фото)

Како би изгледал Божиќ во режија на славните режисери?

Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал Божиќ доколку е во режија на Мартин Скорсезе, Вес Андерсон...
Како би изгледал Божиќ во режија на славните режисери? (фото)

11 филмови одлични за Новогодишната ноќ

Ако немате никакви планови за излегување за Новогодишната вечер и сакате да ја поминете во друштво на пар...
11 филмови одлични за Новогодишната ноќ (фото)

Актерите од трилогијата "Хобит" со и без шминка

Кога ќе ги видите актерите во филмот "Хобит" сигурно се запрашувате како успеале да ги направат...
Актерите од трилогијата "Хобит" со и без шминка (фото)

Transcendence: Погледнете го енигматичниот тизер за најновиот филм на Џони Деп

Дали Transcendence ќе биде новиот научно фантастичен блок бастер? Transcendence е најновиот филм на хариз...
Transcendence: Погледнете го енигматичниот тизер за најновиот филм на Џони Деп (фото)

Фарел Вилијамс ќе издаде нов соло албум

Фарел Вилијамс најави дека следната година ќе издаде нов соло албум по цели 8 години пауза. Тој потпиша д...
Фарел Вилијамс ќе издаде нов соло албум (фото)

Среќен роденден Бред Пит

По повод педесетиот роденден на Бред Пит погледнете ги неговите најголеми достигнувања во кариерата.
Среќен роденден Бред Пит (фото)

Музички видеа со славни двојки во главните улоги

Во последно време сѐ почесто се случува славните двојки својата романса од приватниот живот да ја прикажу...
Музички видеа со славни двојки во главните улоги (фото)

Бијонсе ги изненади фановите со нов ненајавен визуелен албум (Видео)

Бијонсе ги остави своите фанови со подотворени усти, откако вчера вечерта ги изненади со објавување на но...
Бијонсе ги изненади фановите со нов ненајавен визуелен албум (Видео) (фото)

Golden Globes 2014 - номинации

Како за секоја голема филмска манифестација, така и за оваа, со нетрпение чекавме да видиме кои филмови и...
Golden Globes 2014 - номинации (фото)

The Hobbit: Desolation of Smaug

Се наближува премирата на вториот дел од филмот на Питер Џексон "The Hobbit" под наслов "The Hobbit: Deso...
The Hobbit: Desolation of Smaug (фото)

10 песни кои мора да ги слушнете

Ова е листа на најубави и најинтересни 10 песни кои морате да ги слушнете, иако не се изведени од ѕвездит...
10 песни кои мора да ги слушнете (фото)

Кетрин Денев доби награда за животно дело

Оваа сабота во Берлин, се одржаа Европските филмски награди, каде Кетрин Денев ја доби наградата за живот...
Кетрин Денев доби награда за животно дело (фото)

Објавени Греми Номинациите за 2014

На концертот на кој домаќин беше LL Cool J, беа најавени номинациите на Греми Музичките награди за 2014. ...
Објавени Греми Номинациите за 2014 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com