МУЗИКА & ФИЛМ

Биографски филм за Нелсон Мендела

Нелсон Мандела, кој се бореше со децении да се стави крај на расното угнетување во Јужна Африка, почина с...
Биографски филм за Нелсон Мендела (фото)

Новата Wonder Woman (фото)

Иако името не и во насловот, Wonder Woman ќе го има своето враќање на големите екрани во продолжението на...
Новата Wonder Woman (фото) (фото)

Најдобри песни за 2013та година

Преслушајте ја плејлистата на најдобри песни за 2013. Овие песни освен што се избрани за најдобри поради ...
Најдобри песни за 2013та година (фото)

Бабички кои не се облекуваат „како што им личи на годините“

„Ако веќе немаш 20 години не значи дека треба да се облекуваш како да одиш на погреб“ – барем така вели н...
Бабички кои не се облекуваат „како што им личи на годините“ (фото)

Леона Луис со нов видео спот за песната "One more Sleep"

Излезе новиот видео спот на Leona Lewis за песната "One more Sleep". Во него се појавува нејзиниот дечко,...
Леона Луис со нов видео спот за песната "One more Sleep" (фото)

Вистината за Сидата - документарен филм

Овој документарец ја открива вистината за сидата! Сниман во 19 држави, The truth about Aids содржи интерв...
Вистината за Сидата - документарен филм (фото)

Најдобрите филмови на тема Сида

Во нашето слободно време сите знаеме да погледнеме некој добар филм за да се релаксираме и забавуваме. Ак...
Најдобрите филмови на тема Сида (фото)

Селена Гомез со настап за време на рагби натпревар

Селена Гомез се врати во својот роден град за да може на полувреме на рагби натпрвар на кој игра нејзинио...
Селена Гомез со настап за време на рагби натпревар (фото)

Бијонсе, Битлси и У2 се најдоа на хуманитарниот албум за Филипини

Неколку музички ѕвезди, вклучувајки ги тука и Битлси, Еминем и У2, заедно издадоа хуманитарен албум за Фи...
Бијонсе, Битлси и У2 се најдоа на хуманитарниот албум за Филипини (фото)

Пародија на Bound 2 видеото на Kanye West

Актерите Seth Rogen и James Franco имале малцe повеќе слободно време, додека го снимале нивниот нов филм ...
Пародија на Bound 2 видеото на Kanye West (фото)

Тизер за новиот видео спот на "One Direction" за песната "Through the dark"

"We will find a way through the dark" (ќе го пронајдеме патот низ темнината! Ова е името на тизерот на On...
Тизер за новиот видео спот на "One Direction" за песната "Through the dark" (фото)

Победниците на Американски музички награди 2013

Вчера, на 24 Ноември во Nokia Theater L.A. live во Лос Анџелес се одржаа Американските Музички награди. Ш...
Победниците на Американски музички награди 2013 (фото)

Адам Левин избран за најсекси маж, но интернетот не се сложува!

Замислете како му е на Адам Левин. Во еден момент комбинира маички и искинати фармерки, и пее на начин за...
Адам Левин избран за најсекси маж, но интернетот не се сложува! (фото)

Новото видео на Дејвид Боуви

Повторно Дејвид Боуви успеа да не шокира со новото контроверзно видео, каде апстрактни слики се спојуваат...
Новото видео на Дејвид Боуви (фото)

Излезе новиот албум на Роби Вилијамс “Swing Both Ways”

“Swing Both Ways” e 10тиот студиски албум на Роби Вилијамс, и втор свинг албум по “Swing When You’re Winn...
 Излезе новиот албум на Роби Вилијамс “Swing Both Ways” (фото)

Погледнете го новиот спот на Лили Ален

Лили Ален го промовираше новото видео за песната Hard Out Here, откако веќе подолго време објавуваше слик...
Погледнете го новиот спот на Лили Ален (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com