МУЗИКА & ФИЛМ

Роби Вилијамс платил 1,5 милиони фунти за да ја напушти групата Тејк Дет

Роби Вилијамс потврди дека платил 1,5 милиони фунти за да може да ја напушти групата Тејк Дет. Тој ја рас...
Роби Вилијамс платил 1,5 милиони фунти за да ја напушти групата Тејк Дет (фото)

Победниците на МТВ музичките награди 2013

Додека Мајли Сајрус со нејзиниот испад на палење џоинт сред публика ја засени целата церемонија, неможе а...
Победниците на МТВ музичките награди 2013 (фото)

Што мислите кој прв ќе пее во вселената?

Гласните се сепак точни! Уметницата Лејди Гага ќе ја има честа да биде првиот изведувач кој ќе изведе нас...
Што мислите кој прв ќе пее во вселената? (фото)

Предлог-филмови од филмскиот фестивал во Токио

Откако стивнаа стравувањата за тајфуните во Јапонија, темата за дискусија беше свртена токму кон Меѓунаро...
Предлог-филмови од филмскиот фестивал во Токио (фото)

Стиви Вондер се враќа по 8 години пауза!

Музичарот Стиви Вондер најави издавање на два нови албума следната година, и не само тоа, тој веќе работи...
Стиви Вондер се враќа по 8 години пауза! (фото)

10 најсекси вампири во историјата на Холивуд

Дури да сакаат да ви ја исцицаат крвта нема да ви пречи многу. Еве ги 10те најсекси вампири во историјата...
10 најсекси вампири во историјата на Холивуд (фото)

Излезе новиот албум на Скај Фереира

Нешто слично како и Робин, Скај Фереира стана херој на инди-фолк музиката, успевајќи да се избори за свој...
Излезе новиот албум на Скај Фереира (фото)

Новата песна на Тејлор Свифт

Тејлор Свифт ги здружи силите со гитаристот Џек Антоноф за пишувањето на новата песна наречена „Sweeter t...
Новата песна на Тејлор Свифт (фото)

Погледнете: Сиена Милер во 2 Jacks

Помина подолго време откако последен пат ја видовме Сиена на големото платно, би претпоставиле дека мајка...
Погледнете: Сиена Милер во 2 Jacks (фото)

Втората сезона на Girl code ќе започне со емитување на MTV!

Овој вторник, на 29 октомври ќе започне со емитување втората сезона на емисијата која пленува и засмејува...
Втората сезона на Girl code ќе започне со емитување на MTV! (фото)

Мараја Кери со нова песна

Мараја Кери очигледно не мирува. Таа и се враќа на јавноста со новата песна насловена "The Art of Letting...
Мараја Кери со нова песна (фото)

Документарен филм за најголемите музички измами

Документарниот филм на Џини Финли наречен „Големата хип-хоп измама" (The Great Hip Hop Hoax) ја раскажува...
Документарен филм за најголемите музички измами (фото)

Топ-10 филмови за 2013 според Квентин Тарантино

Секоја година, со почеток во 2010та, актерот и режисер Квентин Тарантино објавува листа на неговите лични...
Топ-10 филмови за 2013 според Квентин Тарантино (фото)

Првиот палестински филм за животот под окупација

Храбар и возбудлив трилер за животот под окупација, „Омар“ е првиот игран филм продуциран и финансиран од...
Првиот палестински филм за животот под окупација (фото)

Грејс Џонс со музички мемоар

Грејс Џонс, иконата на Studio 54, ја започна песната "Art Groupie" во 1981 година со зборовите „никогаш н...
Грејс Џонс со музички мемоар (фото)

Најславните музички мемоари

Овој месец Грејс Џонс и Ким Гордон ги најавија своите автобиографии, и тоа нас нѐ поттикна да размислиме ...
Најславните музички мемоари (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com