МУЗИКА & ФИЛМ

Најдобро платени актери од ТВ-серии

Хероите од нашите омилени ТВ-серии се вратија повторно на работа по долга пауза летово. Тие иако не зараб...
Најдобро платени актери од ТВ-серии (фото)

PMG фестивал #4

За одбележување на 15 години од нивното постоење, PMG ве канaт на голема игранка со наслов PMG Recordings...
PMG фестивал #4 (фото)

Џиа Копола се приклучи кон семејниот бизнис

Со „Palo Alto“, нејзиното режисерско деби врз основа на истоимената збирка раскази на Џејмс Франко, Џиа К...
Џиа Копола се приклучи кон семејниот бизнис (фото)

Новиот албум на Лејди Гага ќе се промовира во берлинскиот клуб Бергхајн

Лејди Гага ќе го промовира својот нов албум наречен „Artpop“ во берлинскиот клуб Бергхајн. Малку невообич...
Новиот албум на Лејди Гага ќе се промовира во берлинскиот клуб Бергхајн (фото)

Ајде да ги пратиме Летечки пекинезери во Њујорк!

„Маусот“ во рака и гласајте (побрзо!) за нашите музичари да ги пратиме во Њуjорк! Вашиот глас можете да г...
Ајде да ги пратиме Летечки пекинезери во Њујорк! (фото)

Ријана на златен трон, опкружена со банкноти за потребите на новото видео

Ријана е многу работи, млада, убава и претерано успешна, но има една работа за која никогаш нема да помис...
Ријана на златен трон, опкружена со банкноти за потребите на новото видео (фото)

Слушнете го синглот на Кејт Мос

Супермоделот Кејт Мос, на кој ретко и се слуша гласот, сними своја песна во соработка со канадскиот диџеј...
Слушнете го синглот на Кејт Мос (фото)

"The Hunger Games: Catching Fire" со премиера на Римскиот Филм фестивал

Минатата година Римскиот Филмски фестивал беше домаќин на светската премиера на филмот "The Twilight Saga...
"The Hunger Games: Catching Fire" со премиера на Римскиот Филм фестивал (фото)

Уште едно издание на de:sonanz фестивалот за електронска музика и медиумска уметност

Како и секоја година така и оваа фестивалот за електронска музика и медиумска уметност de:sonanz на 27 и ...
Уште едно издание на de:sonanz фестивалот за електронска музика и медиумска уметност (фото)

TLC ќе издадат Greatest Hits компилација, а најавуваат и нов албум за 2014

Дали се сеќавате на триото ТЛЦ? Tие се враќаат со полна пареа. Ова лето остварија соработка со J.Cole, на...
TLC ќе издадат Greatest Hits компилација, а најавуваат и нов албум за 2014 (фото)

Најдобри филмови за суперхерои

Дали сте љубители на филмовите со суперхерои? Тогаш сигурно обожавате филмови со многу акција, исполнети ...
Најдобри филмови за суперхерои (фото)

Блер од Госип грл во улога на сиромашна музичарка

Таа беше во центар на вниманието на Менхетенската социјална сцена глумејки ја Блер ВоТаа беше во центар н...
Блер од Госип грл во улога на сиромашна музичарка (фото)

За љубителите на комичните серии - премиери во 2013та

Љубителите на комедијата ќе бидат среќни кога ќе чујат дека оваа година има повеќе нови одлични серии. Мо...
За љубителите на комичните серии - премиери во 2013та (фото)

Последната сезона на "Mad Men" ќе се снима две години

ТВ-серијата "Mad Men" ќе ја емитува последната, финална сезона во рок од две години, со прикажување на 7 ...
Последната сезона на "Mad Men" ќе се снима две години (фото)

Arctic Monkeys по 5ти пат на врвот на листата во Британија

Исклучително успешна година за момците од Arctic Monkeys, почнувајки од фантастичните настапи на Glastonb...
Arctic Monkeys по 5ти пат на врвот на листата во Британија (фото)

Еди Марфи ќе ја обнови својата музичка кариера

Со објавувањето на новиот синлг "Red Light" и најавениот албум, на кој тој самиот се јавува како продуцен...
Еди Марфи ќе ја обнови својата музичка кариера (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com