МУЗИКА & ФИЛМ

Цртани серии за возрасни

Кој би помислил дека цртаните серии направени за возрасни ќе станат толку голем хит! Има толку многу од н...
Цртани серии за возрасни (фото)

Филмски хитови за 2013

Оваа година подгответе се за вистински филмски хитови. Ова се фаворитите кои мора да ги гледате во 2013 ...
Филмски хитови за 2013 (фото)

Мајли Сајрус: гола во новото видео

За потребите во новото видео "Wrecking Ball", Мајли Сајрус реши да ги врати во плакар мечињата и ракавица...
Мајли Сајрус: гола во новото видео (фото)

Музичари од Франција кои треба да ги знаеме

Музичката сцена во светот е преплавена англофонски изведувачи, а дури и оние на кои англискиот не им е ма...
Музичари од Франција кои треба да ги знаеме (фото)

Тв серии кои можете да ги гледате со вашиот партнер

Пoнекогаш е многу тешко да се најде соодветна ТВ серија која вие и вашиот партнер ќе а гледате заедно, ос...
Тв серии кои можете да ги гледате со вашиот партнер (фото)

Наш избор на најљубовни песни за 2013 година

Сакате да дознаете кои се најдобрите љубовни песни за 2013? Сите љубовни песни се убави, но песните од ов...
Наш избор на најљубовни песни за 2013 година (фото)

Ексцентрични поп-ѕвезди

Ексцентрични ѕвезди има многу, само се прашуваме дали со тоа сакаат да го искажат својот карактер или сет...
Ексцентрични поп-ѕвезди (фото)

Мерлин Менсон во новата кампања на Saint Laurent

Неочекувано, рок музичарот Мерлин Менсон, чие вистинско име е Брајан Хју Ворнер, беше избран за лице на ...
Мерлин Менсон во новата кампања на Saint Laurent (фото)

Детски филмови кои мора да се гледаат

Детските анимирани филмови често се интересни и за возрасните. Посебно затоа што позади нив стојат скриен...
Детски филмови кои мора да се гледаат (фото)

Класични романтични комедии

Класичните романтични комедии се едни од најомилените жанрови на жените, посебно кога тие завршуваат со с...
Класични романтични комедии (фото)

Песни од 80тите кои ќе ве натераат да си подзапеете

Без разлика каде се наоѓате, на улица помеѓу стотици луѓе или пак во вашиот дом, сигурно овие неколку пес...
Песни од 80тите кои ќе ве натераат да си подзапеете (фото)

Најдобрите мјузикли на сите времиња

Овие мјузикли се најдобрите класици на сите времиња. Повеќето од нив се постари, но тие се популарни и де...
Најдобрите мјузикли на сите времиња (фото)

Најдобри Бонд песни

Покрај брзите автомобили, специјалните ефекти и експлозии, Бонд филмовите не би биле тоа што се без музик...
Најдобри Бонд песни (фото)

Филмови инспирирани од видео игри

Филмската индустрија често создава филмови кои се базирани врз основа на популарните видео игри. Некои од...
Филмови инспирирани од видео игри (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com