МУЗИКА & ФИЛМ

5 шведски убавици

Шведски модели и водечки дами - поим за убавина. За земја со помалку од 10 милиони луѓе, со сигурност мож...
5 шведски убавици (фото)

Најновиот трејлер за Mamma Mia 2

Доколку веќе го имате гледано Mamma Mia!, сигурно со нетрпение го очекувавте продолжението. Погледнете го...
Најновиот трејлер за Mamma Mia 2 (фото)

Погледнете го новиот жежок спот на Енрике Иглесијас

Енрике Иглесијас го објави спотот за новата песна El Baño.
Погледнете го новиот жежок спот на Енрике Иглесијас (фото)

Изненадно почина Долорес О’Риордан, пејачката на The Cranberries

Долорес О’Риордан почина на 46-годишна возраст, а причината за смртта сѐ уште не е откриена за јавноста.
Изненадно почина Долорес О’Риордан, пејачката на The Cranberries (фото)

15 Божиќни филмови кои мора да ги гледате со вашето момче

Доколку сте заљубени, а здосадено ви е веќе постојано да излегувате во кафулиња и ресторани, филмовите се...
15 Божиќни филмови кои мора да ги гледате со вашето момче (фото)

Погледнете го футуристичкиот спот на Џастин Тимберлејк за песната „Filthy“

Џастин Тимберлејк ги израдува своите фанови со новата песна Filthy, а тоа што е уште поголемо изненадувањ...
Погледнете го футуристичкиот спот на Џастин Тимберлејк за песната „Filthy“ (фото)

Најубавите Божиќни песни досега

Доколку веќе немате своја листа со Божиќни песни, тогаш направете со најубавите песни испеани досега!
Најубавите Божиќни песни досега (фото)

Елена Ристеска со провокативен настап на финалето на „Твоето лице звучи познато“

Пред неколку месеци Елена Ристеска го објави спотот за својата нова песна „Текила и лимон“ и наставина пр...
Елена Ристеска со провокативен настап на финалето на „Твоето лице звучи познато“ (фото)

Како изгледаат денеска актерите од „Титаник“

Дали ви се верува дека поминаа 20 години откако беше снимен безвременскиот филм со неверојатна приказна, ...
Како изгледаат денеска актерите од „Титаник“ (фото)

Кој сè е номиниран за „Златен Глобус 2018“?

Сите најголеми обожаватели на филмот и актерите, сигурно со нетрпение ги очекуваат големите настани, каде...
Кој сè е номиниран за „Златен Глобус 2018“? (фото)

Снимање на два документарни филма од проектот „Докуникулци“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ започна со снимање на два документарни филма во рамк...
Снимање на два документарни филма од проектот „Докуникулци“ (фото)

„Walk on Water“ - новата песна на Еминем и Бијонсе

Слушнете ја новата емотивна песна на Еминем и Бијонсе!
„Walk on Water“ - новата песна на Еминем и Бијонсе (фото)

Романтични филмови снимени според вистински приказни кои морате да ги гледате

Сигурно и на вас ви се случило да гледате убав романтичен филм и да си помислите дека некои љубовни прика...
Романтични филмови снимени според вистински приказни кои морате да ги гледате (фото)

Елена Ристеска со нов спот за песната „Tequila & Lemon“

По објавувањето на албумот „Без шминка“ во декември 2015 и кусата пауза, нашата атрактивна пејачка го обј...
Елена Ристеска со нов спот за песната „Tequila & Lemon“ (фото)

Песни кои ќе нè потсетуваат на лето 2017

Секое лето музичките изведувачи ги радуваат своите фанови со нови песни, па така и ова лето слушнавме мно...
Песни кои ќе нè потсетуваат на лето 2017 (фото)

Џастин Бибер ја објави новата песна „Friends“

Минатата недела беше објавена новата песна на Џастин Бибер со наслов Friends.
Џастин Бибер ја објави новата песна „Friends“ (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com