МУЗИКА & ФИЛМ

Започна нашиот #LadybookMusicChallenge!

Забавувајте се со нас и учествувајте во можноста да добиете одлични ПОДАРОЦИ!
Започна нашиот #LadybookMusicChallenge! (фото)

Најдобрите 10 филмови со кученца

За сите љубители на кучињата, овие филмови се вистинско уживање. Сигурно поголемиот дел од овие филмови г...
Најдобрите 10 филмови со кученца (фото)

Лана дел Реј со две нови песни

Познатата пејачка долго време немаше објавено нови песни, а наскоро ќе го издаде и својот нов албум Lust ...
Лана дел Реј со две нови песни (фото)

Објавена листата на номинации за Emmy Awards 2017

Овогодишното доделување на престижните Еми награди ќе се одржи на 17 септември во Microsoft Theater во Ло...
Објавена листата на номинации за Emmy Awards 2017 (фото)

Погледнете го новиот спот на Џенифер Лопез

Џенифер Лопез го снима својот нов албум на шпански јазик, а оваа недела го објави и новиот спот за првата...
Погледнете го новиот спот на Џенифер Лопез (фото)

Селена Гомез со нов спот за песната „Fetish“

Селена Гомез ја сними својата нова песна Fetish и вчера беше објавен спотот, во кој се појавува само таа ...
Селена Гомез со нов спот за песната „Fetish“ (фото)

Кеша по долго време со нова песна и спот

Кеша по четири години ги израдува своите фанови со нова песна и спот. Насловот на песната е Praying.
Кеша по долго време со нова песна и спот (фото)

Интересно видео во кое познатите ѕвезди ја пејат песната „Wannabe“ од Spice Girls

Во видеото се појавуваат Никол Кидман, Џејмс Франко, Мајло Вентимилија, Кери Расел, Мили Боби Браун и дру...
Интересно видео во кое познатите ѕвезди ја пејат песната „Wannabe“ од Spice Girls (фото)

Ова лето ќе се памти: Лозано со видеоспот за неговиот најнов хит

„Ова лето ќе се памти“ - е најновиот летен хит на еден од нашите најпознати пејачи - Влатко Лозаноски. Пе...
Ова лето ќе се памти: Лозано со видеоспот за неговиот најнов хит (фото)

Адел ги откажа последните два настапи на Вембли

Адел беше принудена да ги откаже последните два настапи на стадионот Вембли поради оштетување на гласните...
Адел ги откажа последните два настапи на Вембли (фото)

Филмски трикови кои досега не сте ги знаеле

Секоја година се посветува време, пари и се работи напорно на снимање филмови од кои некои навистина воод...
Филмски трикови кои досега не сте ги знаеле (фото)

Ријана со нов спот за песната „Wild Thoughts“

Во новиот спот за песната Wild Thoughts, познатата пејачка уште еднаш ја истакна својата сексипилна стран...
Ријана со нов спот за песната „Wild Thoughts“ (фото)

Најдобрите телевизиски серии од 90-тите

Се сеќавате ли на телевизиските серии кои сите со нетрпение чекавме за да ги гледаме? Погледнете ја оваа ...
Најдобрите телевизиски серии од 90-тите (фото)

Новиот спот на Селена Гомез во стилот на 70-тите

Вчера беше објавен новиот спот на Селена Гомез за песната Bad Liar во којшто таа глуми три различни улоги...
Новиот спот на Селена Гомез во стилот на 70-тите (фото)

Новото музичко видео на The Weeknd е за Селена Гомез и Џастин Бибер?

Пред неколку дена беше објавено новото видео на The Weeknd за песната Secrets и веднаш почнаа коментари д...
Новото музичко видео на The Weeknd е за Селена Гомез и Џастин Бибер? (фото)

Гал Гадот бремена го снимаше филмот „Wonder Woman“

Гал Гадот откри дека за време на снимањето на филмот Wonder Woman била бремена петти месец со своето втор...
Гал Гадот бремена го снимаше филмот „Wonder Woman“ (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com