МУЗИКА & ФИЛМ

Инспиративни филмови базирани на вистински приказни

Сигурно сакате да гледате филмови кои се направени според вистински приказни, особено кога поминувате низ...
Инспиративни филмови базирани на вистински приказни (фото)

Филмови кои не подучуваат за љубовта

Не знаеме за вас, но романтичните филмови нам ни се омилени, а осoбeно оние кои можат да не научатнешто п...
Филмови кои не подучуваат за љубовта (фото)

Филмови кои ќе ви го скршат срцето

Овие инспиративни филмови, кои носат важна животна лекција, мора да ги гледате барем еднаш во животот, до...
Филмови кои ќе ви го скршат срцето (фото)

Дрејк доби 13 награди на Billboard Music Awards 2017

На овогодинешните музички награди Billboard како најуспешен музички изведувач се покажа Дрејк, кој доби д...
Дрејк доби 13 награди на Billboard Music Awards 2017 (фото)

Селин Дион настапи со хитот „My Heart Will Go On“ на Billboard Music Awards

Во неделата се одржаа музичките награди Billboard Music Awards 2017, каде што настапи неверојатна пејачка...
Селин Дион настапи со хитот „My Heart Will Go On“ на Billboard Music Awards (фото)

10 филма што ќе ве расплачат

Овие 10 филма ќе ги расплачат и најсилните затоа што се емотивни, психолошки и филозофски.
10 филма што ќе ве расплачат (фото)

Како изгледаат глумците од Хари Потер денес?

Дали имате омилен лик од Хари Потер? Погледнете како изгледаат глумците денес, 14 години од првото прикаж...
Како изгледаат глумците од Хари Потер денес? (фото)

За сите обожаватели на филмот Frozen - објавен датумот на премиерата на вториот дел

Дизниевиот филм Frozen е еден од најгледаните анимирани филмови, кој стана омилен не само на помладата, т...
За сите обожаватели на филмот Frozen - објавен датумот на премиерата на вториот дел (фото)

Погледнете го трејлерот за новиот филм со Никол Кидман и Колин Фарел

Ова лето се очекува премиерата на новиот филм The Beguiled, во кој главните улоги ги играат Никола Кидман...
Погледнете го трејлерот за новиот филм со Никол Кидман и Колин Фарел (фото)

Погледнете го новиот спот на Шакира и принц Ројс за песната „Deja Vu“

Шакира е добро позната по својот талент за танцување, а во новиот спот за песната Deja Vu повторно освоју...
Погледнете го новиот спот на Шакира и принц Ројс за песната „Deja Vu“ (фото)

Детективски филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај

Постојат филмови кои се толку интересни што се плашите да не испуштите ниту еден момент и се трудите да б...
Детективски филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај (фото)

Погледнете го спотот на Аријана Гранде и Џoн Леџенд за „Beauty and the Beast“

Пред точно еден месец ја слушнавме новата верзија на песната Beauty and the Beast за филмот Убавицата и ѕ...
Погледнете го спотот на Аријана Гранде и Џoн Леџенд за „Beauty and the Beast“ (фото)

Погледнете го новиот спот на Енрике Иглесијас за песната „Subeme La Radio“

Енрике Иглесијас минатата недела беше прогласен за Најдобар машки изведувач на Lo Nuestro Premio Awards 2...
Погледнете го новиот спот на Енрике Иглесијас за песната „Subeme La Radio“ (фото)

Листа на добитници на Оскарите 2017

Погледете ја целосната листа на добитниците на наградите на академијата!
Листа на добитници на Оскарите 2017 (фото)

Кој бил најромантичниот филм во годината во која сте родени

Дознајте кој романтичен филм бил најпопуларен во годината во која сте родени!
Кој бил најромантичниот филм во годината во која сте родени (фото)

Ема Вотсон пее во новиот трејлер за „Убавицата и ѕверот“

Се приближува денот кога ќе биде прикажана премиерата на најновиот филм којшто ја раскажува приказната на...
Ема Вотсон пее во новиот трејлер за „Убавицата и ѕверот“ (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com