МУЗИКА & ФИЛМ

Џенифер Лопез со настап кој им го посвети на своите близначиња

Познатата пејачка минатата недела одржа неколку неверојатни концерти во Лас Вегас, но најголемо внимание ...
Џенифер Лопез со настап кој им го посвети на своите близначиња (фото)

Лана Дел Реј по две години со нова песна

Поминаа дури две цели години откако познатата пејачка го објави својот последен албум и оттогаш не сними ...
Лана Дел Реј по две години со нова песна (фото)

12 магични филмови кои ќе ви помогнат да заборавите на реалноста

Доколку сакате да заборавите на сите проблеми и на некое време да се исклучите од реалноста, тогаш најдоб...
12 магични филмови кои ќе ви помогнат да заборавите на реалноста (фото)

Слушнете ја новата песна на Селена Гомез „It Ain't Me“

Во новата песна Селена Гомез пее за се што направила за момче коешто го запознала на 17 години, кое се пр...
Слушнете ја новата песна на Селена Гомез „It Ain't Me“ (фото)

Романтично видео - Криси Тиген во долна облека му пее на Џон Леџенд за Денот на вљубените

Криси Тиген и Џон Леџенд се познати по тоа дека не се срамат да ја искажуваат својата љубов во јавноста, ...
Романтично видео - Криси Тиген во долна облека му пее на Џон Леџенд за Денот на вљубените (фото)

Бијонсе со неверојатен настап на Греми 2017

Бијонсе неодамна објави фотографија од своето трудничко стомаче и сподели со своите обожаватели дека очек...
Бијонсе со неверојатен настап на Греми 2017 (фото)

15 филмови за Денот на вљубените

Еден од најубавите начини да се прослави Денот на вљубените е со чаша убаво вино, чоколадни слатки и рома...
15 филмови за Денот на вљубените (фото)

Слушнете ја новата верзија на „Beauty and the Beast“ изведена од Аријана Гранде и Џон Леџенд

Минатиот месец беше објавено дека Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат нова верзија на добро познатата ...
Слушнете ја новата верзија на „Beauty and the Beast“ изведена од Аријана Гранде и Џон Леџенд (фото)

Леонардо Ди Каприо ќе го глуми новиот италијански Шерлок Холмс

За сите обожаватели на филмовите Gangs of New York и The Departed ова е одлична новост, бидејќи Леонардо ...
Леонардо Ди Каприо ќе го глуми новиот италијански Шерлок Холмс (фото)

Кој сè ќе биде дел од новиот филм „Ocean's Eight“

Досега по социјалните мрежи се појавуваа голем број на фотографии од снимањето на новиот филм Ocean's Eig...
Кој сè ќе биде дел од новиот филм „Ocean's Eight“ (фото)

10 филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај

Одлична листа на филмови коишто ќе ве држат во неизвесност до самиот крај!
10 филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај (фото)

Најнов трејлер за филмот „Убавицата и ѕверот“

Сите со нетрпение очекуваме да дојде 17 март кога ќе биде прикажана премиерата на најновиот филм за убави...
Најнов трејлер за филмот „Убавицата и ѕверот“ (фото)

Нов спот за песната „Shape of you“ - новиот хит на Ед Ширан

Во новата година Ед Ширан ги израдува своите обожаватели со две нови песни коишто веднаш станаа големи хи...
Нов спот за песната „Shape of you“ - новиот хит на Ед Ширан (фото)

Погледнете го спотот на Зејн Малик и Тејлор Свифт за песната за филмот „Fifty Shades Darker“

Конечно е објавен долгоочекуваниот спот за песната I Don't Wanna Live Forever изведена од Зејн Малик и Те...
Погледнете го спотот на Зејн Малик и Тејлор Свифт за песната за филмот „Fifty Shades Darker“ (фото)

Кој сè ќе настапува на Греми музичките награди 2017

На 12 февруари, во Los Angeles Staples Center ќе се одржи 59. издание на Греми музичките награди, а главн...
Кој сè ќе настапува на Греми музичките награди 2017 (фото)

Погледнете го првиот трејлер за филмот за животот на Бритни Спирс

Уште пред неколку месеци беше објавено дека во 2017 година ќе излезе нов филм кој всушност ќе биде биогра...
Погледнете го првиот трејлер за филмот за животот на Бритни Спирс (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com