МУЗИКА & ФИЛМ

Листа на номинации за Оскар 2017

Мјузиклот La la Land веќе доби седум Златни глобуси, а овој пат има 14 рекордни номинации за Оскар, па за...
Листа на номинации за Оскар 2017 (фото)

Ед Ширан со нов спот за песната „Castle On The Hill“

Познатиот пејач неодамна ги објави своите две нови песни, Shape of You и Castle On The Hilll, а вчера беш...
Ед Ширан со нов спот за песната „Castle On The Hill“ (фото)

Дизни теории кои досега не сте ги знаеле

Од почетоците па сè до денеска, Дизни нè имаат израдувано со голем број на анимирани филмови кои раскажув...
Дизни теории кои досега не сте ги знаеле (фото)

10 филмови кои навистина ќе ве насмеат

Понекогаш кога сте многу уморни или се чувствувате нерасположено, најдобар начин е да се опуштите со добр...
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат (фото)

Како актерите од серијата „Game of Thrones“ изгледаат во вистинскиот живот

Дали сте љубител на серијата „Game of Thrones“? <br /> <br />Оваа серија сè повеќе и пов...
Како актерите од серијата „Game of Thrones“ изгледаат во вистинскиот живот (фото)

Песни за кои не сте знаеле дека се напишани од Сиа

Сиа е една од најталентираните пејачки, препознатлива по својата црно-бела боб фризура којашто постојано ...
Песни за кои не сте знаеле дека се напишани од Сиа (фото)

Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат дует за филмот „Убавицата и Ѕверот“

Во март е закажана премиерата за новиот филм Убавицата и Ѕверот, каде главните улоги ги играат Ема Вотсон...
Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат дует за филмот „Убавицата и Ѕверот“ (фото)

Познатите личности драматично ја изведоа песната „I Will Survive“

Познатите личности снимија видео во кое ја изведуваат песната I Will Survive од Глорија Гејнор, но иако н...
Познатите личности драматично ја изведоа песната „I Will Survive“ (фото)

Вин Дизел пристигна со хеликоптер на премиерата на „xXx: Return of Xander Cage“

Во вторникот во Лондон, беше прикажана премиерата на филмот xXx: Return of Xander Cage, а познатиот 49-го...
Вин Дизел пристигна со хеликоптер на премиерата на „xXx: Return of Xander Cage“ (фото)

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Baywatch“

Во понеделникот беше објавен новиот трејлер за филмот Baywatch, во кој главните улоги ги играат Зак Ефрон...
Погледнете го трејлерот за новиот филм „Baywatch“ (фото)

Погледнете го новиот трејлер за филмот „Убавицата и Ѕверот“

Во новиот филм Убавицата и Ѕверот, чија премиера е закажана на 17 март оваа година, Ема Вотсон, покрај св...
Погледнете го новиот трејлер за филмот „Убавицата и Ѕверот“ (фото)

Ед Ширан со две нови песни

Еден од најомилените музички изведувачи на понежниот пол, ги изненади и израдува своите обожаватели со дв...
Ед Ширан со две нови песни (фото)

Листа на победници на филмските награди „Златен Глобус 2017“

Филмските награди Златен Глобус, кои ги водеше добро познатиот Џими Фелон, се одржаа во хотелот Беверли Х...
Листа на победници на филмските награди „Златен Глобус 2017“ (фото)

Погледнете го новиот спот за баладата „Chegaste“

Неодамна, Џенифер Лопез и Роберто Карлос го снимија својот прв дует на португалски јазик, односно песната...
Погледнете го новиот спот за баладата „Chegaste“ (фото)

Нова холандска верзија на филмот „Magic Mike“

Одлична новост за дамите кои уживаа во сцените на филмот Magic Mike!
Нова холандска верзија на филмот „Magic Mike“ (фото)

12 филмски грешки кои досега не сте ги забележале

Во филмовите и сериите често пати се случуваа да има голем број на грешки, но поради брзото менување на с...
12 филмски грешки кои досега не сте ги забележале (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com