НАСТАНИ

Доделени наградите на 10. Македокс

Светлината зрачеше од филмското платно, формирајќи приказни за луѓе и места кои досега не сме ги запознал...
 Доделени наградите на 10. Македокс (фото)

THE CUBE ESCAPE ROOM СО НОВА СОБА: THE EVIL MANSION

Ако сѐ уште не сте дел од Escape Room манијата, со новата соба на The Cube сигурно ќе се навлечете на ова...
THE CUBE ESCAPE ROOM СО НОВА СОБА: THE EVIL MANSION (фото)

Ликовната критика денес | годишен симпозиум на AICA Македонија

На 10-ти декември (понеделник) 2018, во Музејот на современа уметност во Скопје, со почеток во 14 часот, ...
Ликовната критика денес | годишен симпозиум на AICA Македонија (фото)

Викендов во Скопје се отвора кафе бар во кој млади артисти ќе можат да ги презентираат своите дела

Според зборовите на сопствениците на новиот бар во Дебар Маало, идејата за создавање на арт кафе бар се р...
Викендов во Скопје се отвора кафе бар во кој млади артисти ќе можат да ги презентираат своите дела (фото)

103 Генерации – Нова фестивалска авантура на стотројка

На 24 ноември (сабота), со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар на два подиума, музичкото ...
103 Генерации – Нова фестивалска авантура на стотројка (фото)

Белинда Казим-Камински - Филмска проекција и разговор

Во четврток, на 15-ти ноември со почеток во 20:00 часот, во Кино салата на Музејот на современата уметнос...
Белинда Казим-Камински - Филмска проекција и разговор (фото)

Метаморфоза, современ балетски перформанс во МОБ

Овој современ балет го проблематизира телото како субјект на состојби и сензации, како збир на афекти.
Метаморфоза, современ балетски перформанс во МОБ (фото)

Учиме од најдобрите на Skopje Design Week 2018

Во Скопје од 21. до 25.ноември 2018 се одржува осмиот Skopje Design Week во соработка со Делегацијата на ...
Учиме од најдобрите на Skopje Design Week 2018 (фото)

ЛИЗА НОЈБЕРГ: ТЕЛОТО КАКО ВСЕЛЕНСКИ БРОД

„Храбро искравувајќи се во телото како вселенски брод, соочени со непозната и вознемирувачка иднина, ќе р...
ЛИЗА НОЈБЕРГ: ТЕЛОТО КАКО ВСЕЛЕНСКИ БРОД (фото)

Како си поминавме на второто издание на Skopje Vinyl Convention

По успешниот настап на отварањето на Skopje Vinyl Convention со диџеите Коко од Јапонија, Роб Манга од Хо...
Како си поминавме на второто издание на Skopje Vinyl Convention (фото)

„Reality Has to Begin“ – заедничка програма на МСУ филм и видео и „ДокуФест“

Филмската и видео програма на Музејот на современата уметност – Скопје и Интернационалниот фестивал за до...
„Reality Has to Begin“ – заедничка програма на МСУ филм и видео и „ДокуФест“ (фото)

Skopje Vinyl Convention со свое второ издание

На 12 и 13 октомври, Skopje Vinyl Convention нѐ почастуваат со второто издание на фестивалот на љубители ...
Skopje Vinyl Convention со свое второ издание (фото)

Бела ноќ во МСУ со Метеори, Свита за Скопје и аудио-визуелен перформанс

Белата ноќ во МСУ ќе започне во 20 часот, со проекција на филмот “Метеори” (Холандија/Турција, 2017, 84 м...
Бела ноќ во МСУ со Метеори, Свита за Скопје и аудио-визуелен перформанс (фото)

Предавање на д-р Рикардо Пасони во Музејот на современата уметност во Скопје

На 28 септември (петок) со почеток во 19.00 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје, презента...
Предавање на д-р Рикардо Пасони во Музејот на современата уметност во Скопје (фото)

Изложба во Музејот на совремна уметност: Италијанско – македонски паралели

На 27 септември (четврток), со почеток во 18.30ч., во Музејот на современата уметност во Скопје ќе биде о...
Изложба во Музејот на совремна уметност: Италијанско – македонски паралели (фото)

„Black Raw Memory“ во Музејот на современата уметност во Скопје - самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

На 18. септември (вторник) со почеток во 20.00 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се ...
„Black Raw Memory“ во Музејот на современата уметност во Скопје - самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com