ТУРИЗАМ

La Digue, Сејшели - рајот е на Земјата!

На далечните Сејшелски Острови, се простира остров долг 3 милји, чија убавина привлекува туристи од целио...
La Digue, Сејшели - рајот е на Земјата! (фото)

Најубавите библиотеки во Париз

Погледнете ја галеријата на најубавите библиотеки во Париз
Најубавите библиотеки во Париз (фото)

Се отвара хотел од мраз инспириран од серијата Игра на тронови

Несомнено е дека серијата Игра на тронови е дел од поп културата во сегашноста. Токму оваа серија слу...
Се отвара хотел од мраз инспириран од серијата Игра на тронови (фото)

5 хотели вредни за посета доколку сакате да ја набљудувате поларната светлина

Прославете ги празниците на северниот поларен круг
5 хотели вредни за посета доколку сакате да ја набљудувате поларната светлина (фото)

Лебот од Мексико печен за душите на мртвите

Прославите за денот на мртвите започнуваат на 31 октомври, кога семејствата се подготвуваат за враќање на...
Лебот од Мексико печен за душите на мртвите (фото)

Топ 10 најпосетени земји во светот

Колку земји сте посетиле вие од оваа листа?
Топ 10 најпосетени земји во светот (фото)

Плажи за сечиј вкус во Мароко

Опкружен со Средоземното Море од една страна и Атлантскиот Океан од другата, Мароко има прекрасно крајбре...
Плажи за сечиј вкус во Мароко (фото)

Планирате патување во Париз? Овие 11 места мора да ги посетите!

Париз - градот на светлината, градот на љубовта. Главниот град на Франција е едно од оние места кое секој...
Планирате патување во Париз? Овие 11 места мора да ги посетите! (фото)

Италијанско гратче кое ќе стане вашата нова хит дестинација за патување

Шармот на овој град прави да се чувствувате како во бајките и додека чекорите измеѓу интересните куќички ...
Италијанско гратче кое ќе стане вашата нова хит дестинација за патување (фото)

Инспирации за патување од Инстаграм: фотографии кои ќе ве натераат веднаш да букирате карта

Секојдневно на Инстаграм гледаме преубави фотографии од локации кои веднаш ги додаваме на нашата листа за...
Инспирации за патување од Инстаграм: фотографии кои ќе ве натераат веднаш да букирате карта (фото)

Совети од блогери: како да патувате евтино и често

Постои ли нешто позабавно од патувањето и откривањето нови култури?
Совети од блогери: како да патувате евтино и често (фото)

Каде да патувате во јуни: градови кои треба да ги посетите

Јуни е одличен за патување, па затоа искористете ја втората половина од месецот за да посетите некој од о...
Каде да патувате во јуни: градови кои треба да ги посетите (фото)

17 места кои треба да ги посетите пред да исчезнат

Постојат толку многу прекрасни места низ светот кои навистина вредат да ги посетите. Понекогаш во животот...
17 места кои треба да ги посетите пред да исчезнат (фото)

Кои се најубавите дворци во Европа?

Овој период од годината е совршен за патувања, а Европа е секогаш идеалниот избор. Денеска можат да се на...
Кои се најубавите дворци во Европа? (фото)

Петте магични италијански села - Cinque Terre

Прекрасната италијанска ривиера ви ги нуди магичните села Cinque Terre.
Петте магични италијански села - Cinque Terre (фото)

Не знаете каде да патувате? Овие профили ги имаат најдобрите идеи!

Сакате да патувате, но не знаете каде? Заследете ги најдобрите профили на инстаграм за патување.
Не знаете каде да патувате? Овие профили ги имаат најдобрите идеи! (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com