ТУРИЗАМ

25 места на Airbnb кои мора да ги посетите пред да умрете

Airbnb е популарна онлајн платформа каде многу луѓе од светот изнајмуваат или бараат сметување. Тука може...
25 места на Airbnb кои мора да ги посетите пред да умрете (фото)

8 скриени тајни во Прага

Во Прага има музика за сечив вкус. Таму ќе го пиете најдоброто пиво, ќе ги посетите едни од најголемите ш...
8 скриени тајни во Прага (фото)

Неверојатни водопади ширум светот

Водопадите се образуваат кога реката е млада. Тогаш каналот е тесен и длабок. Кога реката тече низ отпорн...
Неверојатни водопади ширум светот (фото)

Водич низ Париз за љубителите на чоколадо

Во изминативе пет години Париз доживеа чоколадна експлозија станувајќи еден од главните центри на чоколад...
Водич низ Париз за љубителите на чоколадо (фото)

Волшебни градови кои наликуваат на Хогсмејд

Магичниот град од книгите за Хари Потер Џ.К. Ролинг вели дека наликува на градовите насликани на новогоди...
Волшебни градови кои наликуваат на Хогсмејд (фото)

Најубави новогодишни елки низ светот

Вистинските елки се наоѓаат во аголот во собата, полека менувајќи ја својата боја од зелена во кафеава. Т...
Најубави новогодишни елки низ светот (фото)

Фотографии од извонредните гејзери во Исланд

Во некои области подземните езера, реки и извори се загреваат од стопените карпи под нив. Жешката вода вр...
Фотографии од извонредните гејзери во Исланд (фото)

Шведски хотел кој изгледа како фантазија од Дизни

Ако уживате во зимата тогаш дефинитивно ќе ви се допадне „Sweden Icehotel", кој можеби е фригиден но...
Шведски хотел кој изгледа како фантазија од Дизни (фото)

Замрзнатото кралство во Словенија

По десет дена силен ветер Бора, снег и смрзнувачка магла словенската планина Јаворник се претворила во ви...
Замрзнатото кралство во Словенија (фото)

Најладното село во светот

Ако мислевте дека зимата пристигна на нашето поднебје, овие фотографии од Ојмакон, најладното село во све...
Најладното село во светот (фото)

Најдобрите празнични излози во Њујорк

Веројатно текстот на новогодишната песна “Silver Bells” најдобро го опишува урбаниот божиќ во Њујорк - “c...
Најдобрите празнични излози во Њујорк (фото)

Чудесниот Лондон без струја

Што би се случило ако само на кратко се изгасат сите светла во едna метропола како Лондон? Многу лондонча...
Чудесниот Лондон без струја (фото)

Најдобрата улична храна во Европа

Ако навистина сакате да го почувствувате срцебиењето на еден град мора да ја вкусите локалната храна. На ...
Најдобрата улична храна во Европа (фото)

Кампување со пингвини во Анктартика

Со постојани температури под нулата, ненаселениот регион Антарктика не е полн со луксузни локали. Но тури...
Кампување со пингвини во Анктартика (фото)

Фотографии од најубавите планини во Европа

Карол Ниенаровиц е 29 годишен фотограф од Полска. Тој е вљубеник во природата и сака да ги споделува нејз...
Фотографии од најубавите планини во Европа (фото)

Неверојатни фотографии од светските метрополи во магла

Облаците и маглата не се едно те исто, но понекогаш кога маглата е многу густа се создава илузија на град...
Неверојатни фотографии од светските метрополи во магла (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com